Sıradaki içerik:

Yeni Tiktok Fenomeni: Jenga Oynayan Köpek!

e
sv

Sosyal Medya Yasası Cezaları için Son 1 Hafta

914 okunma

Geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren sosyal medya yasası ile beraber Instagram, TikTok ve Facebook gibi şirketlerin ülkemizde temsilci bulundurması mecburi duruma gelmişti. Sosyal medya yasası amacıyla şirketlere verdiği vakit 1 hafta sonra doluyor. Yasaya uymayanlar ise idari para cezası ile karşılaşacak.

Sosyal medya platformlarının 1 haftası kaldı!

Tartışma hususu olan ve çoğu şahıs doğrulusunda eleştirilen sosyal medya yasası Ekim ayının başında yürürlüğe girmişti. 7253 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” olarak adlandırılan yasa yardımıyla 1 milyon üzeri kullanıcıya sahip yabancı sosyal medya platformlarının ülkemizde temsilci bulundurma zorunluluğu olacak.

Sosyal medya platformları 3 Kasım’da yapılacak olan ABD seçimlerini ve CHP doğrulusunda Anayasa Mahkemesine edilen itirazın sonuç vermesini beklemek istediklerini açıklamıştı. Fakat tarihler konusu ile ilgili rastgele bir farklılık yapılmadı.

Belirtilen sorumlulukları yerine getirmeyen sosyal medya platformlarına ilk etapta 10 milyon Türk Lirası idari para cezası kesilecek. Cezanın tebliğinden itibaren 30 gün ortamında yükümlülük yerine getirilmediği takdirde sosyal medya platformları 30 milyon Türk Lirası ceza ile karşılaşacak.

İkinci kez verdiği ceza ardından 30 gün ortamında yükümlülükler yerine getirilmezse Türkiye’de vergi veren gerçek ve tüzel bireylerin bu platformlara reklam vermesi yasaklanacak. Verilen cezalardan 3 ay ardından da yükümlülükler yerine getirilmediği takdirde BTK, sitelere erişim amacıyla sağlanan bant genişliğini daraltmak amacıyla sulh ceza hakimliğine başvuru edecek.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.