Sosyal Medya Devlerine 3 Aylık Reklam Yasağı Geliyor

3 dk


Sosyal medya yasası gereğince, Facebook ve TikTok gibi dev platformlara temsilcilik açma zamanının sonuna gelindi ve bu platformlara 3 ay reklam yasağı getirilecek. Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Faruk Çayır, bu yasağın Türkiye’de tespit edilen çoğu KOBİ ve şirketi zarara uğratacağını dile getirdi.

1 Ekim tarihinde sosyal medya yasası yürürlüğe girmiş, Türkiye’de temsilcilik açmayan sosyal medya platformlarına para cezası kesilmiş ve belirli bir vakit tanınmıştı. 30 günlük zamanın sonuna gelindi ve tespit edilen yasaya göre Facebook ve TikTok gibi çoğu tanınmış uygulamaya 3 ay vakit ile reklam yasağı getirilecek.

Reklam yasağıyla beraber, Türkiye’de bu tarz platformlara reklam veren çoğu şirketin zarara uğraması bekleniyor. Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Faruk Çayır, bu yasakla beraber çoğu KOBİ ve şirketin, bu yasak yüzünden platformlardan çekilme kararı alabileceğini açıkladı.

KOBİ ve işletmeleri zor günler bekliyor

Türkiye’de temsilcilik açmaya yanaşmayan sosyal medya platformlarına, ilk önce 10 milyon, sonrasında 30 milyon TL para cezası uygulanmıştı. Verilen 30 günlük ceza vakitsinin bitmesinin sonrasında, hala temsilcilik açmayan çoğu dev platforma reklam yasağı getiriliyor. Platformların bu kararı sürdürmesi halinde, Instagram ve Facebook gibi çoğu platforma bant sınırlaması getirilecek.

Reklam yasağının gelmesi ile beraber, Türkiye’de tespit edilen kullanıcılar işletmelerin verilen reklamları göremez duruma gelecek. Bu yüzden de çoğu KOBİ ve işletme, bu platformlardan çekilmek mecburiyetinde kalacak, bundan dolayı zarara uğrayacak. Faruk Çayır da reklam yasağının çoğu işletmeyi zarara uğratacağını söylüyor.

Çayır, konuyla alakalı yaptığı açıklamada, şu ifadelerde bulundu; “Bu yasaklar yarar sağlamayacaktır. İnsanlar bir şekilde bu engellemeleri aşacaktır ama bu uygulamalar ülkemizin imajına zarar verecektir. Reklam yasağının uygulandığı vakitçte çoğu KOBİ ya da şirket reklam veremediği amacıyla zarara uğrayacak. Bir ileri adım olan bant daraltmayla insanlar buraya giremediğinde şirketlerin bu platformlara reklam vermesinin bir manası da kalmayacak. Ağ daraltıldığında KOBİ’ler de bu platformlarda reklam vermekten vazgeçecekler. VPN ya da diğer olasılıklarla bu platformlar kullanmak mümkün belki ama bu da belli bir kitleyi aşmayacak. İşin açıkçası KOBİ’leri daha zor günler bekliyor.”

Hangi sosyal ağ sağlayıcıları şimdilik temsilci atamadı?

Geçtiğimiz haftalarda YouTube, Türkiye’de temsilci atamaya karar verdiklerini duyurmuştu. Bu sebeple YouTube reklam yasağı yapılan platformlar arasına girmeyecek. Aynı zamanda Rusya odaklı Vkontakte (VK), Türkiye’de temsilci açacaklarını dile getirerek, reklam yasağından muaf oldu. Aşağıdaki listede tespit edilen bütün sosyal medya platformlarına, temsilcilik açmadıkları takdirde reklam yasağı getirilecek.

  • Instagram
  • Twitter
  • TikTok
  • Facebook
  • Periscope
  • Dailymotion
  • Pinterest
  • LinkedIn

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

56
7 Paylaşım, 56 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir