Sıradaki içerik:

OnePlus 8 Pro’nun Kamerası Plastikleri ve Kıyafetleri Seçebiliyor!

e
sv

Sony, Yerleşik AI ile Dünyanın İlk Görüntü Sensörünü Sunuyor

148 okunma
avatar

Oğuzhan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sony, IMX500 ve gemideki AI yeteneğine sahip IMX501 – iki 12.3MP görüntü sensörlerini açıkladı.

Bu, devrim niteliğindeki AI görüntü sensörlerinin ikincil AI donanımına bağlı kalmadan “hafif” makine öğrenimi görevlerini yerine getirebileceği anlamına geliyor. Bu, özellikle gözetim kamera endüstrisi için önemli bir başarı.

Yapay zeka ve kamera sistemleri arasındaki bağlantı hiçbir zaman doğrudan olmadı. Bir kamera, makine öğrenme yeteneklerini kullanarak bir nesneyi tanıyacaksa, cihazdaki harici bir AI yongasına güvenecek veya buluttan yardım isteyecektir.

Cihazdaki makine öğrenimi işlemesine örnek olarak Google Pixel akıllı telefonlardaki Pixel Visual Core çipi verilebilir. Görevi, HDR + modunda fotoğraf çekerken performansı artırmaktır. Özetle, AI özellikli kameralar bir dizi alanda kullanılabilir.

Şimdi, Sony’nin görüntü sensörlerine yerleştirilmiş AI ile, makine işleme görevleri daha hızlı olacak ve daha güvenli olacak, çünkü analiz için veriye bulut göndermeyi içeren bölüm ortadan kaldırıldı. Cihazdaki AI işleme, kullanıcıların gizliliğinin korunmasına da yardımcı olacaktır.

Sony’nin iş ve yeniliklerden sorumlu başkan yardımcısı Mark Hanson,  ”yeni görüntü sensörünün yalnızca “temel” algoritmalarla çalışabileceğini söylüyor.” Başka bir deyişle, nesneleri gerçek zamanlı olarak tanımlamak gibi görevler şu anda başarabileceği bir şey değildir. Aynı zamanda, ilk nesilden çok şey beklemek akıllıca değil.

Bununla birlikte, Hanson, IMX500 örneklerinin 10.000 ¥ (93 $) fiyatla sevkıyat yapmaya başladığını söylüyor. Bu arada, yeni AI görüntü sensörünü kullanacak olan Sony ürünleri 2021’in ilk çeyreğinde gelecek.

Görünüşe göre Sony kamera teknolojisinin sınırlarını zorlamaya devam edecek. Şirketin% 60 pazar payı var ve geçen yıl yaklaşık 1.6 milyar görüntü sensörü sattı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.