Oyun

Sony, PS5 stok sıkıntılarını kökten çözecek! Fiyatlar düşebilir

2020 yılında karşımıza çıkan ve yaklaşık iki yıldır stok problemleriyle boğuşan PlayStation 5, Sony’nin beklentilerini karşılayamadı. Lakin Japonya merkezli teknoloji devi, PS5 ve PS4 stoklarına yönelik krizi çözmek için dev adımlar atma kelamı verdi. Pekala bu adımlar sonrasında PlayStation 5 fiyatı ucuzlar mı?

PS5 stokları daha evvel görülmemiş düzeylere yükselecek

Sony yöneticileri tarafından yatırımcılara yapılan son toplantıda, PlayStation 5’in üretimini hızlandırmaya ait yol haritası ortaya koyuldu. Yeni kuşak konsol, 2021 yılındaki satış sayılarıyla PS4’ün gerisinde kaldı. Teknoloji devi ise bu yıl içerisinde hem PS4 hem de PS5 satışlarındaki açığı kapatmayı planladığını açıkladı.

Yatırımcılara uzun müddettir devam eden tedarik zinciri kıtlığını sebep göstererek PlayStation 5 satışlarının düştüğünü söyleyen Sony, ‘talep eksikliği’ tezlerine sert çıkıştı. Sony’ye nazaran talepte değil, arzda büyük bir sorun var. 80 bin PlayStation 5’i yalnızca 82 dakikada sattığını söyleyen şirket, birebir sayıdaki PlayStation 4’ün dokuz günde satıldığını söyledi.

sony ps5 stok sikintilarini kokten cozecek fiyatlar dusebilir 0 WELe7NRF

Sony’nin PS5 ve PS4 ortasındaki bu kıyaslamayı yapması yeniden de mantıklı karşılanmadı. Bunun birden fazla sebebi olsa da, yatırımcılar, PlayStation 5 uzun bir müddettir stok sıkıntılarına sahip olduğunu farkında. Yeni kuşak konsolu almak isteyen müşteriler, stokların dolmasıyla mağazalara adeta atak ediyor.

Sony, tedarik kıtlığının azalması sonrasında daha fazla PS5 üreteceği kelamını verdi. Çin’de devam eden Covid-19 kısıtlamaları ve Rusya-Ukrayna savaşı yüzünden kesim bulunabilirliğinde sorun yaşayan şirket, bu durumlara ek olarak lojistiği de göz gerisi etmiyor.

Sony’nin yeni planları ortasında birden fazla ortakla anlaşıp PS5 ve PS4 üretimini arttırma yer alıyor. Ayrıyeten lojistik için yeni teslimat rotaları yaratmak ismine ülkeler ile müzakereleri de arttıracağını tabir etti. Japon şirket bu yol haritası kapsamında, gelecek yıldan itibaren PS5 satışlarının PS4’leri geçebileceğine inanıyor.

sony ps5 stok sikintilarini kokten cozecek fiyatlar dusebilir 1 nDS84Z2w

Sony, yatırımcı toplantısında ayrıyeten oyun stüdyolarına yaptığı yatırımlardan bahsederek PlayStation Studios’u genişlettiğine dikkat çekti. Şirket; hizmetler, PC ve taşınabilir dünyaya yönelik attığı adımları artırdığını açıkladı.

Pekala siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://shiftdelete.net/sony-ps5-stok-sorunlarini-cozecek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu