Genel

Sony, PlayStation 5’i sınırlı sayıda üretecek!

Sony’nin PlayStation 5’i ilk senesinde, önceki kuşak konsolun lansmanında olmasından daha az sayıda üretmeyi planladığı iddia edildi. şirket, Mart 2021’de sona eren mali senede beş ila altı milyon adet PlayStation 5 üretmeyi planlıyor.

Tokyo odaklı teknoloji devi, ilk üretim çalışmasını kısmen sınırlıyor zira PS5’in iddialı özelliklerinin lansmanda yüksek bir fiyata yol açarak talep üstüne hareket etmek istiyor. Küresel Covid-19 salgını, Sony’nin yeni aygıt amacıyla promosyon planlarını etkiledi. Fakat üretim kapasitesi iddialara göre bundan etkilenmedi.

playstation 5 teknobizdeyiz konsol
Sony, PlayStation 5'i sınırlı sayıda üretecek! 3

Şirkete yakın kaynaklara göre Sony, Mart 2021’de sona eren mali senede beş ila altı milyon adet PlayStation 5 üretmeyi planlıyor. Buna karşılık, PlayStation 4 yalnızca ilk iki çeyreğinde tam 7,5 milyon adet satmıştı.

PS5’in daha yüksek fiyat etiketi de ilk alımları engelleyebilir. PlayStation 5 amacıyla fikir edinilen fiyatın 499 dolar ila 549 dolar arasında olması öngörülüyor. Türkiye fiyatı ise 4.500-5 bin TL arası olabilir.

Sony, sahip olunan PlayStation 4 modellerini, yeni kullanıcıları PlayStation Network hizmetlerine çekmek amacıyla bir köprü olarak kullanmayı düşünüyor.

Buna ek olarak şirket, PS5’in pazara sürülmesi ile sırayla PlayStation 4 ve Pro modellerinde indirime gitmeyi amaçlıyor. Şu anda Sony, vatan dışında PS4’ü 300 dolara ve üst civar PS4 Pro’yu 400 dolara pazarlıyor . Şirket, PlayStation Plus üyelik uygulaması ve PlayStation Now oyun akış hizmeti amacıyla yeni aboneleri teşvik etmek hedefiyle PS5’in pazara sürülmesi esnasında bu fiyatları düşürebilir. Sony’nin İcra Kurulu Başkanı Kenichiro Yoshida, şirketin bir kerelik donanım satın alımlarından ziyade yineleyen geliri artırmayı hedefleyeceğini söyledi.

PS5’in üretim hacminin Covid-19 haline bağlı olarak değişebileceği söyleniyor. Sony, çalışanlardan virüsün yasenemasını azaltmak amacıyla evden çalışmalarını istedi ve idare kurulu, PlayStation birimi amacıyla olanlar da dahil olmak üzere sahip olunan mali sene amacıyla iş planlarını onaylamak amacıyla bir araya gelemedi. Bu toplantının başlangıçta Mart ayında gerçekleşmesi gerekiyordu.

Sony geçen ay, 30 Mart’ta sona eren sene amacıyla neticeleri yayınlamayı planladığını fakat pandemi nedeniyle tarihi geri itmek mecburiyetinde kalabileceğini söyledi.

Microsoft’un Xbox Series X’in çıkış tarihini geciktirmediği takdirde Sony’nin PlayStation 5’i sonbaharda pazara sürmemesinin çok düşük bir olasılık olduğunu düşünüyor. Microsoft’un yeni oyun konsolunun da PS5 ile derhal derhal aynı vakitlerde satışa çıkması bekleniyor.

Bloomberg, Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan’ın, yeni oyun konsolun dünyanın her yerinde eş vakitli olarak pazara sürülmesini istediğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu