Kripto Para

Solana Tabanlı Nirvana Finance, Flash Loan Saldırısına Uğradı

Son periyotta stablecoin’lerin talihi ne yazık ki pek yolunda gitmiyor. Yakın vakitte Terra’nın algoritmik stablecoin’i UST’nin çöküşü piyasalar hayli berbat yansırken, son olarak Solana tarafında da makûs haberler geldi. O denli ki Solana tabanlı DeFi protokolü Nirvana’nın flash loan saldırısına uğraması, lokal stablecoin’e epeyce makus yansıdı.

Nirvana Finance, Flash Loan Saldırısı Sonrası Çöktü

Solana Blockchain ağında yer alan Nirvana protokolü, bir müddettir birtakım sıkıntılarla karşılaşıyordu. Son olarak Blockchain güvenlik şirketi PeckShield’in açıkladığı üzere proje Flash Loan saldırısına uğradı. Hücum sonrası bedelinin yüzde 98’ini kaybeden NIRV stablecoin’i, beraberinde projenin öbür mahallî token’ı ANA’yı da düşürdü.

Zincir üstü veriler incelendiğinde, saldırganın 10 milyon dolar kıymetinde ANA token’ı basmak için USDC’de 10 milyon dolarlık bir flash kredi kullandığını gösteriyor. Flaş krediler, kredi tıpkı blokta geri ödendiği sürece, büyük ölçülerde sermayeyi düşük maliyetle ödünç almanıza müsaade vermekte. Bu flaş kredi, Solend Protokolü ile teminat altına alınmıştı. Saldırgan devamında protokolün Oracle sistemini manipüle ederken aldığı ANA token’larını USDT cinsinden 12.49 milyon dolar ile takas etti.

Bu taarruz, Nirvana hazinesinden 3.49 milyon doların alınmasına neden oldu. Nirvana ise şimdi istismar hakkında resmi bir açıklama yapmadı..

Kaynak: https://www.coinkolik.com/solana-tabanli-nirvana-finance-flash-loan-saldirisina-ugradi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu