Kripto Para

Solana Cüzdanlarına Milyon Dolarlık Hack Saldırısı

Geçtiğimiz devirlerde birkaç defa kesintiye uğrayan Solana’nın başını bu defa milyon dolarlık hack saldırısı ağrıtıyor. Solana ekosistemi en son istismarın kurbanı üzere görünüyor. Şu ana kadar 8 binden fazla cüzdanın güvenliğinin ihlal edildi ve atağın kaynağı bilinmiyor.

Kullanıcılar, Phantom, Slope ve TrustWallet dahil olmak üzere sıcak cüzdanlarından bilgileri olmadan fonlarının çekildiğini bildirdi.

Solana Hack Akınında 8 Binden Fazla Cüzdan Ele Geçirildi

Twitter, Solana kullanıcılarının tokenlerin ansızın hesaplarından çekildiğini fark eden raporlarıyla dolup taştı. OtterSec’in belirttiğine nazaran Hala devam eden atakta şimdiye kadar 8 binden fazla cüzdan ele geçirildi.

Saldırgan, kullanıcılar ismine süreçleri imzalama (yani başlatma ve onaylama) yetkisini elde etti. Bu da tedarik zinciri saldırısı ismi verilen bir atakta emniyetli bir üçüncü taraf hizmetinin güvenliğinin ihlal edilmiş olabileceğini düşündürüyor.

Saldırıda yük olarak taşınabilir cüzdan kullanıcıları etkilenmiş üzere görünse de gece boyunca karşılık bulunamadı. Blockchain araştırmacısı PeckShield, yaygın atağın büyük olasılıkla etkilenen cüzdanların ardındaki kullanıcı özel anahtarlarını çalmak için kullanılan bir “tedarik zinciri sorunu” nedeniyle olduğunu belirtti. Şimdiye kadar zararın yaklaşık 8 milyon dolar olduğu kestirim ediliyor.

Saldırganı bilinmeyen hackte en az 5 milyon dolar bedelinde SOL, SPL ve başka Solana tabanlı token süreci yapıldı

En büyük Solana sıcak cüzdanı olan Phantom’un bir temsilcisi mevzu hakkında şu formda konuştu;

“Solana cüzdanlarını etkileyen olayı kıymetlendiriyoruz ve bunun temeline inmek için ekosistemdeki başka gruplarla yakın bir halde çalışıyoruz. Daha fazla bilgi topladığımızda bir güncelleme yayınlayacağız” dedi.

DefiLlama’ya nazaran TVL sayılarıyla beşinci en büyük blockchain olan Solana, süratli süreçleri ve düşük fiyatları nedeniyle geçen yıl popülerlik kazandı. Solana’nın tokeni SOL, saldırıyı takip eden saatlerde yüzde 4 düşüş yaşadı.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/solana-cuzdanlarina-milyon-dolarlik-hack-saldirisi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu