Altcoin

Solana, Ağ Yükseltmelerini Güzelleştirmeye Odaklandı

Solana (SOL) kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, ağ güvenilirliğini ve çalışma mühletini sağlamak emeliyle yazılım yükseltme sürecinde iyileştirmeler yapılacağını belirtti.

Merkeziyetsiz akıllı mukaveleler platformu Solana, ağ kesintileriyle ve aktivite kayıplarıyla gündemden düşmüyor. 2022 yılında altıdan fazla ağ kesintisi yaşayan proje, geçtiğimiz günlerde de emsal bir sorunla karşılaşmıştı. Topluluğun ağır yansısını çeken bu olaylar zincirinde geliştirici grubun tahlil odaklı uğraşı sürüyor. Solana kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, ağ yükseltmelerini düzgünleştirmeye yönelik planlarından bahsetti.

Solana Kurucu Ortağı, Ağ Yükseltmelerine Yönelik Planını Duyurdu

Solana (SOL) kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, ağ kesintilerine ve ağ yükseltmelerine değindiği bir blog paylaşımı yaptı.

Solana kurucu ortağı Yakovenko, geçen hafta gerçekleşen 1.14 ağ güncellemesinin, istikrarın korunması ve nizamın sağlanması konusundaki telaşları artırdığını söyledi.

Konuyla ilgili görüşlerini lisana getiren Yakovenko, şunları söyledi;

Daha yeterli bir merkeziyetsiz web’e gerçek ilerlemek için süratli, emniyetli ve ölçeklenebilir bir ağ sunmak en değerli öncelik olmaya devam ediyor. Sürat ve ölçek güzelleştirmelerine odaklanan geçen haftaki 1.14 ağ güncellemesiyle ilgili sıkıntılar, bu büyük güncellemeler sırasında istikrarı müdafaanın ne kadar sıkıntı olduğunu açıkça ortaya koydu.

Projenin kapsamlı çalışmalarına değinen planda, 1.14 sürümünden evvel ortaya çıkan meselelere değinildi. Bu meseleler ortasında, çekirdek mühendisler, başka teknik sıkıntıların yanı sıra geçersiz gaz ölçümü, süreçler için akış denetimi eksikliği ve fiyat piyasalarının eksikliği üzere ağın suratını ve kullanılabilirliğini etkileyen başlıklar yer aldı. Solana geliştirici ekibi, kullanıcı tecrübesini düzgünleştirmek için bu meselelere öncelik verildi.

Yakovenko, olan biteni anlamaya çalıştıklarını ve soruşturmaların sürdüğünü lisana getirdi. Yakovenko, son sürümün akabinde, çekirdek mühendisler, açıkları test etmek ve bulmak için ek harici geliştiriciler ve denetçiler üzerinde duracağını belirtti. Ayrıyeten kurucu ortak, ikinci bir doğrulayıcı istemci oluşturan Firedancer grubu de dahil olmak üzere harici çekirdek mühendisleri desteklemeye devam edeceklerini belirtti. Bu sayede Solana geliştirici grubu, yazılım sürümü sunum sürecini iyileştirmeyi planlıyor.

Ayrıca çekirdek mühendisler, düğümlerin en son onaylanan yuvayı otomatik olarak keşfetmesini ve eksik olması durumunda defteri birbirleriyle paylaşmasını sağlayarak yine başlatma sürecini güzelleştirmeyi planlıyor.

Yakovenko, sıkıntıların tahlili için faal bir biçimde çalıştıklarını ve ağ yükseltmelerini iyileştirmeye odaklandıklarını aktardı.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/solana-ag-yukseltmelerini-iyilestirmeye-odaklandi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu