Kripto Para

Solana, Ağ Meseleleriyle Kan Kaybediyor!

Ethereum’un (ETH) yerini alacağı konuşulan Solana (SOL), ağ kesintileri ve aksaklıkları nedeniyle kan kaybetmeye devam ediyor.

Yıllar evvel Bitcoin, klasik finans eserlerine rakip olmak emeliyle ortaya çıktı. Bitcoin’in yarattığı heyecan, beraberinde birçok altcoin’in piyasaya çıkmasına yol açtı. Ethereum, Ripple, Stellar üzere projeler yıllarca kripto yatırımcılarını cezbetmeyi başardı.

Yükselen kripto para furyası, rekabet ortamını da beraberinde getirdi. Ethereum’un ölçeklendirme ve hız sorunlarına yönelik ortaya çıkan Solana, yeni Ethereum olarak lanse ediliyordu. Lakin Solana, yıllardır ağ kesintileri ve aksaklıklarıyla çaba ediyor. Tanınan projedeki bu kan kaybı, bir devrin daha bittiğini mi gösteriyor?

Solana, Yeniden ve Tekrar Ağ Kesintisi Yaşadı

Merkeziyetsiz akıllı mukaveleler platformu Solana (SOL), Ethereum’un en büyük rakibi olarak çıktığı kripto seyahatinde, yaşadığı aksaklıklar nedeniyle kan kaybetmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz haftasonu Solana, ağ aktivitelerinde kesintiler ve yavaşlamalar yaşadı. Solana’nın ağında yaşanan problemler, geliştiriciler tarafından ağın dondurulması kararıyla gündeme bomba tesiri yarattı. “Yine mi?” sorularının yankılandığı bu durum karşısında geliştiriciler, son ağ kesintisinin nedenini açıklayamadı.

solana ag meseleleriyle kan kaybediyor 0 gwydcitu

Yaşanan sıkıntılara odaklanan geliştiriciler, ağı tekrar hazır hale getirmek maksadıyla bir deneme gerçekleştirdi. Fakat bu birinci deneme, ağı yine başlatamadı. Solana’nın altyapısına odaklanan geliştiriciler, hard fork ve senkronize çalışma prensiplerine odaklandı. Ekosistemden gelen yorumlar, Solana ağının “forking” yaşadığını ve ağın derhal tekrar başlatılması gerektiğini lisana getirdi.

Haftasonuna damga vuran bu olaylar zincirinin sonucunda, geliştiricilerin ağır uğraşları sonucunda ikinci denemenin akabinde ağ etkin hale getirilebildi. 5.000 süreçten 85 sürece kadar düşen ağ aktivitesi, tekrar başlatmanın başarılmasının akabinde canlanmaya başladı.

Ancak geçtiğimiz günlerde yaşanan bu meseleler, Solana ekosisteminde yankıların başlamasına da neden oldu. Yıllardır düzelmeyen bu sorunlar konusunda, rahatsız olmaya başlayan kullanıcı sayısında artış gözlemleniyor.

Solana, Yıllardır Ağ Kesintileriyle Gayret Ediyor

Popüler kripto projesi Solana (SOL), geçtiğimiz günlerde yaşadığı ağ kesintileriyle tekrar gündeme geldi. Bu ağ kesintileri, Solana için ne birinci oldu ne de son olacak üzere görünüyor. Zira Solana geliştiricileri, şimdi ağ kesintilerine karşı tam manasıyla bir tahlil bulmuş değil.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Solana, yaklaşık 6 saatlik bir kesinti yaşamış ve şiddetli süreçlerin içerisine düşmüştü. Tam 6 saat boyunca ağda süreç gerçekleştiremeyen Solana, meseleleri çözmek için ağır mesai harcadıklarını sık sık lisana getirmişti.

Ekim ayında da benzeri bir ağ kesintileriyle karşılaşan tanınan proje, devayı doğrulayıcılardan sistemi tekrar başlatmalarını talep etmekte buldu. Sorunun tam olarak ne olduğunu o periyotta de bulamayan geliştiriciler, durdurdukları ağı tekrar başlatarak süreksiz tahlil üretmişti.

Ekim ayında gerçekleşen bu ağ aksaklıklarına, Solana kurucularından Anatoly Yakovenko’dan bir açıklama gelmişti. Yakovenko, Ekim ayında, Solana’daki ağ kesintilerine tahlil olacak bir fix’in yolda olduğunu söyledi.

Yakovenko, Ekim ayındaki kesintilerin, doğrulayıcıların yaptığı yanlışlara bağlı olabileceğini söyledi. Ethereum’un rakibi olarak gösterilen proje, doğrulayıcılardan kaynaklı sorunlar nedeniyle ağ aksaklığı yaşadığını tabir etti.

Ancak Ekim ayındaki bu kesinti, Solana ağının altıncı kesintisi olarak tarihe geçmişti. Tekraren birebir sorunlarla karşılaşan kripto kullanıcıları, Solana ağına karşı duydukları itimadı kaybetmeye başladılar. Ekim ayının sonlarında yapılan bir ankette, kripto kesiminin uzmanlarına, “Solana takımına güveniyor musunuz?” halinde bir soru soruldu. Bu ankete katılanların yüzde 33’ü, geliştirici gruba artık güvenmediklerini lisana getirdi.

solana ag meseleleriyle kan kaybediyor 1

Sadece 2022 yılında 6 sefer ağ kesintisi yaşayan Solana, emsal sorunları yeni yıla da taşıdı. Tanınan projenin ağı, geçtiğimiz gün de kesintiler yaşayarak toplumsal medyada gündem oldu.

Solana’nın Beli Doğrulmuyor! Ağ Kesintileri ve Güç Kayıpları Sonrası Neler Olacak?

Ethereum’un en büyük rakibi olarak tabir edilen Solana (SOL), ağ kesintileri ve projesel güç kayıpları nedeniyle belini bir türlü doğrultamadı.

Geçtiğimiz günlerde Solana, 2022 yılından bu yana yedinci sefer ağ kesintisi yaşamış oldu. Bu durumdan yorulan birçok kripto geliştiricisi, yeni proje olan Aptos’a akın etmeye başlamıştı. Altıncı ağ kesintisinden sonra birçok DeFi platformu, Solana yerine Aptos ağını kullanmak için harekete geçmişti.

Solana geliştirici takımı, yıllardır ve tekraren sefer gerçekleşen bu ağ meselelerine karşı şimdi tam manasıyla bir tahlil bulmayı başaramadı. SOL fiyatının üç haneli düzeyleri gördüğü devirlerden, tek haneli fiyatlara düşüş yaşadığı devirlere gelindi. Ethereum’un rakibi, belini doğrultmak için ağır bir mesai harcıyor.

solana ag meseleleriyle kan kaybediyor 2

Ayrıca Solana, FTX’in iflas etmesiyle de büyük bir güç kaybı yaşamıştı. FTX’in iflas etmesiyle başlayan ağır haber dalgası ortasında, Solana’nın da haberleri gündeme düşmeye başlamıştı. FTX’in eski CEO’su SBF’nin, Solana’ya yatırımlar yaptığı da gündemde yer alıyordu.

FTX’in iflas sürecindeki berbat haber dalgasına katılan SOL, yaklaşık 7 dolara kadar bir düşüş yaşamıştı. Ağ kesintilerinin akabinde bir de FUD dalgasıyla uğraş eden proje, ekosistemin ortaklaşa çalışmasıyla tekrar 20 dolar üzerine çıkmayı başardı. Bu devirde en büyük etken, tüm Solana ekosisteminin başlattığı Bonk furyası oldu. Solana’nın göğüs coin’i olan Bonk, ağ aktivitelerini hareketlendirmeyi başardı. Tıpkı vakitte bu ağ aktiviteleri, SOL fiyatında keskin yükselişlere de yol açtı.

Defalarca sefer tabana düşen tanınan proje, tekraren defa bu taban bölgelerden kurtulmayı başardı. Lakin Ethereum’un katili olarak lanse edilen projenin, ağ kesintileri ve FUD dalgalarıyla çabası bitmeyecekmiş üzere görünüyor.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/solana-ag-sorunlariyla-kan-kaybediyor/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu