Kripto Para

Soğuk Savaşın Tarifi Değişiyor: Yeni Boğa Asyadan mı Gelecek?

1947 yılından 1991 yılına kadar tam 44 yıl soğuk savaşla geçti. Bu devirde ABD önderliğindeki Batı Bloku ile Sovyetler Birliği önderliğindeki Doğu Bloku karşı karşıya geldi. Taraflar fiziki bir savaştan fazla, ekonomik, siyasi, teknolojik usullerle güç istikrarını sağlıyordu ve hatta nükleer silahları da bir tehdit ögesi olarak kullanmaktan çekinmiyorlardı.

2000’li yıllara geldiğimizde ise kartlar tekrar dağıtılarak soğuk savaşın formu tekrar şekillendi. Artık üstün güçlerin elinde çok daha büyük güç ögesi teşkil eden silahlar var. Teknoloji çağında, dijitalleşmenin gücünü keşfeden piyasa yapıcılar bizlerin gündemini sıklıkla meşgul eder oldu lakin bu sefer doğu blokunu Asya temsil etmeye başladı. Pekala yeni silahlarımız neler? Aslında her vakit en büyük güç paradır. Satoshi 2008 yılında Bitcoin Whitepaper’ını yayınladığında ülkelerin dijital paralara evvel savaş açıp, akabinde ekosistem içinde birer birer yer almak isteyeceğini kestirim edebilir miydi?

soguk savasin tarifi degisiyor yeni boga asyadan mi gelecek 0 5SAmCG8S

Geçtiğimiz yıl kripto para piyasaları şiddetli imtihanlardan geçti. Hem FTX krizi hem de LUNA-UST algoritmik stablecoin krizi, yatırımcıların inanç konusunda telaş duymasına sebep oldu ve tam da bu yüzden 2023 yılının ana gündemini regülasyonların oluşturduğunu biliyorduk. Kısaca yeni yılın başından itibaren yaşanan gelişmelere bakalım

ABD Senatörü Pat Toomey 2022 yılı sona ermeden stable coin yasa tasarısını ABD Kongre’sine sunarak ihraççı şirketlerin faiz getirili eser sunmaması yahut rastgele bir yatırım şirketi üzere davranmaması şartıyla stablecoin’lerin menkul değer olarak görülmeyebileceğini söylemişti.

Kripto piyasası olumlu gelişmelerin gelmesini beklerken geçtiğimiz hafta ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitenin (SEC), Paxos’a kanunları ihlal ettiği gerekçesiyle dava açmayı planladığı haberi bomba tesiri yarattı. Münasebet olarak, Paxos’un ihraç ettiği Binance USD’nin (BUSD), kayıt dışı bir menkul değer olması gösterildi. Paxos’un hizmetlerini sonlandıracağı haberi sonrası kullanıcılar, 2022 yılının en büyük krizine yol açan UST senaryosundan korunmak ismine için BUSD’larını USDT’ye çevirmeye başladı ve hatta 1 milyar dolarlık yeni bir USDT arzı dolanıma sokuldu. Akabinde BUSD’un, 0,9950 dolar düzeyine kadar gerilediğini gördük.

soguk savasin tarifi degisiyor yeni boga asyadan mi gelecek 1 PMIaajav

Peki tüm bunlara karşılık Binance’in atağı ne oldu derseniz şayet, Binance CEO’su Changpeng Zhao, şirketin piyasadaki öteki ihraççıları ve USD bazlı olmayan stablecoin’leri araştırdığını belirten bir Twitter paylaşımı yaptı.

Diğer bir yandan, Hong Kong kripto paraların merkezi olmak istediğini belirten bir açıklama yapmıştı ve yeniden tüm bu gelişmelere paralel büyük bir adım atarak Hong Kong Menkul Değerler ve Vadeli Süreçler Kurulu (SFC), 1 Haziran tarihinden itibaren ferdî yatırımcıların lisanslı platformlarda kripto para alıp satmasına müsaade verilmesini önerdi. En büyük iki kripto para ünitesi olan Bitcoin ve Ethereum’un Hong Kong borsalarında listelenmesine mümkün olarak bakılıyor.

soguk savasin tarifi degisiyor yeni boga asyadan mi gelecek 2 4u56ul4g

Gemini kurucusu, kripto paralarda bir sonraki boğa rallisinin doğudan başlayacağını söylerken, Coinbase CEO’su Brian Armstrong ise ABD’nin finans merkezi statüsünü Hong Kong üzere Asya ülkelerine kaptırma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Sonuç olarak tüm bu gelişmeler ışığında 90’lı yılların nükleer silah tehditleriyle yapılan soğuk savaş, yerini dijital dünyanın enstrümanlarına bıraktığını görüyoruz. Piyasa yapıcılar pastadan hissesi ya kendileri alacaklar ya da teknolojinin karşısında durarak bir adım geriye düşecekler. Daima birlikte izleyip göreceğiz.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/soguk-savasin-tanimi-degisiyor-yeni-boga-asyadan-mi-gelecek/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu