Donanım

Snapdragon 8 Gen 2’ye iSIM dokunuşu!

Akıllı telefon dünyasında yaptıklarıyla tanınan Vodafone, Qualcomm Technologies ve Thales, geçtiğimiz yılın Ocak ayında SIM kart fonksiyonlarının aygıtın ana işlemcisine entegrasyonunu sağlayan iSIM teknolojisini tanıtmıştı. Teknoloji gelişmeye devam ediyor.

Qualcomm ve Thales, iSIM donanımlı Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisini tanıttı

Qualcomm ve Thales, MWC 2023’te iSIM donanımlı Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisinin detaylarını açıkladı. İşlemci, ticari olarak konuşlandırılabilen birinci iSIM olarak kayda geçiyor. Ek olarak, eSIM modülleriyle tıpkı seviyede siber müdafaa sağlayan bir GSMA güvenlik sertifikası aldı.

snapdragon 8 gen 2ye isim dokunusu 0 NhP27yGg

Thales Mobile’da Eserler Lider Yardımcısı Guillaume Lafaix, bahse ait olarak şu tabirlere yer verdi.

GSMA tarafından bir iSIM’in dünyanın birinci güvenlik sertifikası, Qualcomm Technologies ve Thales’in yıllarca süren ağır geliştirme çalışmalarının akabinde geldi. Giderek daha tanınan hale gelen eSIM’in yanı sıra Thales 5G iSIM, aygıt üreticilerine ve taşınabilir operatörlere, müşterilerine zahmetsiz kablosuz irtibat ve daha heyecan verici ve erişilebilir eser dizaynları sunma konusunda daha fazla özgürlük sağlıyor.

iSIM, SIM fonksiyonelliğini aygıtın ana işlemcisine entegre edilmesiyle çalışıyor. Böylelikle aygıta daha yüksek performans ve daha fazla bellek kapasitesi sağlanıyor. iSIM, SIM teknolojisini 1 mm2’den daha küçük bir alanda barındırıyor. Kıyaslamak gerekirse klasik bir nanoSIM kartın boyutundan 100 kat daha küçük bir alandan bahsediyoruz.

snapdragon 8 gen 2ye isim dokunusu 1 BCVgegaX

iSIM teknolojisinin avantajları;

  • Bir aygıtta daha evvel işgal edilen alanı özgür bırakarak aygıt dizaynının kolaylaşmasına ve performansını geliştirilmesine katkıda bulunur.
  • SIM kartın fonksiyonları, grafik süreç ünitesi (GPU), merkezi süreç ünitesi (CPU) üzere ünitelerle bir arada aygıta entegre edilir.
  • Mevcut eSIM altyapısından yararlanan operatör tarafından uzaktan SIM provizyonu sağlanır.
  • Son teknoloji SIM kart teknolojisine sahip olmayan birtakım aygıtlara da taşınabilir hizmet kontağını sunar.

Snapdragon 8 Gen 2 özellikleri

4nm teknolojisiyle üretilen işlemcide 1 adet 3.19GHz ARM Cortex-X3, 2 adet 2.8GHz ARM Cortex-A715, 2 adet 2.8GHz ARM Cortex-A710 ve 3 adet 2.0GHz ARM Cortex-A510 çekirdek kullanılıyor. Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2’de Ray Tracing teknolojisini destekleyen Adreno 740 grafik arabirimine yer veriyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/sim-donanimli-snapdragon-8-gen-2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu