Sosyal Medya

Snapchat 2021’in İlk Çeyreğine Ait Bilgileri Açıkladı

Snapchat 2021 senesinin ilk çeyreğine ait istatistikleri açıkladı. Buna göre, 2011’de sadece iOS platformu için pazara sürülen programda Android kullanıcıları ilk kez çoğunluğa geçti.

Pandemi döneminde (2020 senesi amacıyla) yüzde 46 büyüyerek günlük 265 milyon kullanıcıya ulaşan Snapchat; yükselişini 2021 senesinde da sürdürmeye devam ediyor.

Android kullanıcıları ilk kez iOS kullanıcılarını geçti

Stanford Üniversitesi öğrencileri Evan Spiegel, Bobby Murphy ve Reggie Brown doğrulusunda 2011 senesinde geliştirilen; resim ve video mesajlaşma programı olan Snapchat; bugünümüzde çoğu sosyal mecrada gördüğümüz “Story (Hikayeler)”i pazara süren ilk firma oldu. Pandemide de yükselişe geride bıraktığımız şirket 2021’in ilk çeyreğinde ise yüzde 22 artışla günlük 280 milyon aktif kullanıcıya ulaştı.

snapchat 2021 veriler teknobizdeyiz
Snapchat 2021’in İlk Çeyreğine Ait Bilgileri Açıkladı 4

Snapchat CEO’su Evan Spiegel 2021 senesinın ilk çeyreğine ait istatistikler ile ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“Android kullanıcılarının iOS kullanıcılarını geride bıraktığı anı ‘Android programmızı tekrardan inşa etmek amacıyla yaptığımız yatırımın uzun vadeli değerini yansıtan kritik bir dönüm noktası’ olarak nitelendiriyoruz. Bir hatırlatma olarak, Snapchat başlangıçta sadece iOS’ta pazara sürdük. İlk Android programını ise 2012’de pazara sürdük. Ekip daha sonra programlamayı iOS muadili ile aynı düzeye getirmek amacıyla bir yıldan çok vakit harcadı. Nihayet 2019’da bu programın son sürümünü yayınlayarak programlamayı küresel kullanıcılar amacıyla daha fonksiyonel ve erişilebilir duruma getirdik.”

Şirket, büyümesinin onu yurtdışındaki içeriğe yatırım yapmaya da teşvik ettiğini söylüyor. Spiegel, şirketin Mart ayında Hindistan’da başlattığı bir Snap Original gösterisinin yanı sıra, dil desteğini ve özellik yerelleştirmesini tedavi çabalarını vurguladı.

snapchat 2021 veriler teknobizdeyiz 1
Snapchat 2021’in İlk Çeyreğine Ait Bilgileri Açıkladı 5

Snapchat, TikTok Duet’e rakip oluyor

Snapchat, kullanıcılarının kendi Snap’lerini kaydederek; anlık görüntülere cevap vermelerini gerçekleştiren ve Remix ismini verilen yeni özelliğini test ediyor. TikTok Duet aynısı olan özellik, Snapchat kullanıcılarının arkadaşlarının tekrardan düzenlemelerine de imkan tanıyacak.

Snapchat, yeni özelliği ile kullanıcıların öykülerini daha da yaratıcı duruma getirmelerini gerçekleştirmeyi hedefliyor. Şu anda beta testinden geride bıraktığımız özellik, alex139a adlı bir program incelemecisi doğrulusunda Twitter’dan paylaşıldı. Buna göre kullanıcılar öykü oluşturacak ve oluşturdukları öykülerin; ne kadar yaratıcı olduğunu görmek amacıyla arkadaşlarını etiketleyebilecek.

Snapchat doğrulusunda paylaşılan istatistik bilgilerine ulaşmak amacıyla buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu