Sıradaki içerik:

Steam Fiyatı 49 TL Olan Oyun Ücretsiz Oldu

e
sv

Skandalın ardından: Facebook rekor ceza ödeyecek

178 okunma

Zaman zaman gündeme gelen Facebook skandalları, şirketin başını ağrıtmaya devam ediyor. Son olarak, Cambridge Analytica skandalı için şirkete kesilen ceza kesinleşti. FTC soruşturmasını tamamladı ve Facebook’a bir teknoloji şirketine verilen en büyük cezayı verdi.

TechInside’ın haberine göre, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Facebook’a 5 milyar dolar ceza verdiğini açıkladı. Washington Post’ta yayımlanan habere göre, ceza Facebook’un Cambridge Analytica skandalı sonrası açılan soruşturmaya dayanıyor.

Cambridge Analytica için ceza kesildi

Hatırlalanacağı gibi, Cambridge Analytica skandalı Facebook’un 87 milyon kullanıcının verilerini Cambridge Analytica şirketine izinsiz şekilde erişmesini sağlayarak bu kullanıcıların davranış profillerinin çıkarılmasına dayanıyordu. Skandal Mart 2018’de patlak vermişti.

FTC’nin Facebook’a verdiği ceza bugüne kadar bir teknoloji şirketine verilen en büyük ceza olduğu belirtiliyor. Zira, FTC Mart 2012’de Google’a 22 milyon dolarlık bir ceza kesmişti. FTC ceza kararının 3’e karşı 2 oyla kabul ettiğini not edelim.

Bu arada cezanın kesinleşmesi için Adalet Bakanlığı’nın onay vermesi gerekiyor. Bununla birlikte, Adalet Bakanlığı, FTC’den gelen değerlendirmeleri genellikle kabul ettiğini belirtmekte fayda var.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.