Gündem

Sevimli Hayvan Dostlarımız Gerçekten de Depremleri Önceden Sezebiliyor mu?

Ülkemiz dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde depremler, en çok korkulan ve en çok hasara neden olan doğal afetlerin başını çekiyor.

Aynı gezegeni paylaştığımız hayvanlar da bu depremlerin sebep olduğu yıkımlardan zarar görenler arasında bulunuyor. Bilim insanları ise köpeklerden vahşi hayvanlara hatta böceklere kadar farklı hayvan türlerinin depremleri önceden fark edip etmediklerini öğrenmeye çalışıyor.

Sevimli hayvan dostlarımız depremleri önceden biliyor mu ?

Alman bilim insanları tarafından yapılan bir çalışma ilk defa bu inanışı destekleyen sonuçlara ulaştı.

Konstanz Üniversitesi ve Max Planck Hayvan Davranışları Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmada, deprem açısından oldukça hareketli bir bölge olan Kuzey İtalya’da hayvanlara takip cihazı takılarak hareketleri izlendi.

Depremlerden önce anormal davranışlar sergilediği belirlenen 6 inek, 5 koyun ve 2 köpeğin tasmalarına takip cihazı takılmasının ardından bilim insanları hayvanların davranışlarını aylar boyunca izledi. Bu süre içerisinde bölgede 18 bin deprem kaydedildi. Bunların büyük bir kısmının şiddeti son derece küçük olsa da 12 tanesinin şiddeti Rihter ölçeğine göre 4’ün üzerindeydi.

Araştırmacılar sadece çiftlikte hissedilebilen sarsıntıları dikkate almaya karar verdi. Bu sarsıntılarla hayvanların aktiviteleri karşılaştırıldığında gerçekten de depremlerden 20 saat öncesine kadar hayvanların anormal davranışlar gösterdiği tespit edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu