Gündem

Seçmen Oyunu Evetten Yana Kullandı: Taban Fiyatta Vatandaşın Tutumu Net!

Minimum fiyat Türkiye’de işgücü piyasasını domine eden öge olurken, alım gücünü erimesi vatandaşı zorluyor. Taban fiyata yine artırım olacak mı olmayacak mı tartışmaları sürerken, vatandaşın bu hususta hali çok net görünüyor.

MetroPOLL Araştırma’nın bilgilerine nazaran seçmenlerin yüzde 84’ü taban fiyatın artırılmasını istiyor.

secmen oyunu evetten yana kullandi taban fiyatta vatandasin tutumu net 0 gvV7V3bT

pbs.twimg.com

Araştırmanın sonuçlarını şirketin kurucusu Özer Sencar, toplumsal medya hesabı üzerinden paylaştı. Ankete katılanların yüzde 84,1’i minimum fiyatın artırılmasını isterken yüzde 13,6’sı şu anki fiyatı kâfi buluyor.

Ankete katılan seçmenlerin tercih ettiği partiye nazaran dağılımında; Saadet Partisi’ne oy veren seçmenlerin yüzde 100’ü taban fiyatın artmasını istiyor.

AKP’li seçmenlerin yüzde 78,4’ü, CHP’li seçmenlerin yüzde 89,8’i, Güzel Parti seçmenlerinin yüzde 88’i, HDP seçmenlerinin yüzde 89,4’ü ve MHP seçmenlerinin yüzde 74,8’i taban fiyatın yine düzenlenmesine ‘Evet’ diyor.

Erdoğan’ın minimum fiyat konusunda açıklamaları neler olmuştu?

secmen oyunu evetten yana kullandi taban fiyatta vatandasin tutumu net 1 nPulYMCF

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari fiyata ait olarak, Mart ayı içinde evvel, ‘Şu anda daha üçüncü aydayız. Yıl ortasına geldiğimiz vakit esasen Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanım da önüme mevcut durumu getirir. Yapılacak görüşmeler sonucunda de yıl ortasında bu türlü bir kıymetlendirme gerektiğinde biz mutlaka vatandaşımızdan, hele hele personelimizden bu türlü bir şeyi esirgemeyiz. Veren el alan elden hayırlıdır’ sözünü kullanmıştı. Tıpkı ay içerisinde öbür bir açıklamada ise, ‘Ben vatandaşıma onu aldatacak, yani yapmayacağımız yahut yapamayacağımız bir şeyi söylemeyi hakikat bulmam. Taban fiyatı tespit için bir kurul var. Her sene toplanıyor. Hasebiyle da bunun vakti aralıktır. Vakti geldiğinde de taban fiyatla sorumlu olan sendikalar ve Çalışma Bakanlığım otururlar konuşurlar, adımı atarız. Durum bu.’ diye konuşmuştu. 

Dün kabine sonrası yapılan açıklamalarda ise Erdoğan, ‘Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve başka düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha güzelleştireceğiz.’ dedi.

TÜSİAD Lideri Orhan Turan: “Çalışanları enflasyona ezdirmeden bu süreci birlikte geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Yüzde 60’ın üzerinde enflasyonun olduğu bir yerde yapılması gereken yapılmalı.”

secmen oyunu evetten yana kullandi taban fiyatta vatandasin tutumu net 2 sRVr6LpU

Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan: “Yüksek enflasyona karşı ocak ayında yapılan düzenlemeye paralel bir düzenlemeyle tekrar enflasyonun üzerinde bir artışın taban fiyata sağlanmasını istiyoruz.”

secmen oyunu evetten yana kullandi taban fiyatta vatandasin tutumu net 3

TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay: “Asgari fiyat için Temmuz’u beklemenin bir manası yok. Aralık’ı beklemenin de bir manası yok. Her ayın 4’ünde bundan 3 gün sonra enflasyon açıklanacak. O açıklanan enflasyonu taban ücretliye versinler, emekliye versinler, emekçinin tamamına her ay versinler. Haziran’ı falan beklemenin bir manası yok.”

secmen oyunu evetten yana kullandi taban fiyatta vatandasin tutumu net 4 l2kD9tXU

Kaynak: https://onedio.com/haber/secmen-oyunu-evetten-yana-kullandi-asgari-ucrette-vatandasin-tavri-net-1066614

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu