Gündem

Savcılık İddianameyi Tamamladı: ‘Gazeteci Güngör Arslan Susturulmak İstendi’

Savcılık, Kocaeli Belediyesi’nden ihale alan eski İdeal Ocakları Vilayet Lideri Ersin Kurt aleyhinde yazılar yazan gazeteci Güngör Arslan’ın ‘susturulmak için’ öldürüldüğü suçlamasında bulundu.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, Ses Kocaeli Gazetesi İmtiyaz Sahibi Gazeteci Güngör Arslan’ın öldürülmesine ait 10’u tutuklu 14 kuşkulu hakkında dava açtı.

savcilik iddianameyi tamamladi gazeteci gungor arslan susturulmak istendi 0 eRFYUmwc

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine nazaran, hazırlanan iddianamede, Arslan’ın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay ve otobüslerin reklam giydirmeleri ihalelerini alan şirketin sahibi eski Dava Ocakları Kocaeli Vilayet Lideri ve Avukat Ersin Kurt aleyhinde yaptığı haber ve yazılar nedeniyle şahsen Kurt’un azmittermesi sonucu öldürüldüğü anlatıldı.

Savcının savına nazaran, Ersin Kurt Gazeteci Arslan’ı susturmak için öldürdü. 

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde faaliyet gösteren Ses Kocaeli Gazetesi’nin genel yayın direktörü ve muharriri Güngör Arslan, 19 Şubat 2022 tarihinde tetikçi R.Ö. tarafından silahla öldürülmesine ait soruşturma kısa bür müddet evvel tamamlandı. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, ortasında Avukat Ersin Kurt’un bulunduğu 10’u tutuklu 14 kuşkulu hakkında iddianame düzenledi. Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Güngör Arslan cinayeti iddianamesini kabul etti.

Güngör Arslan nasıl öldürüldü?

savcilik iddianameyi tamamladi gazeteci gungor arslan susturulmak istendi 1 fPUHgslH

İddianamede, Güngör Arslan’ın gazetecilik faaliyetleri nedeniyle öldürüldüğü ayrıntılarıyla anlatıldı.

İddianamede, kuşkulu Ersin Kurt’un Kocaeli Barosu’na bağlı avukat olduğu fakat avukatlıktan çok ticari işlerle uğraştığı söz edildi. Kurt’un sahibi ve yetkilisi olduğu Kentpark LTD.ŞTİ’nin olaydan kısa bir mühlet evvel Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından tramvay ve otobüslerin reklam giydirmeleri gayesiyle yapılan ihaleyi kazandığı aktarılan iddianamede, maktul Güngör Arslan’ın Ses Kocaeli isimli haber sitesinde, 3 Şubat 2022 tarihinde ‘Tramvayın giydirmelerini kim yapıyor?’ başlığıyla yazı yayınladığı anımsatıldı.

Yazı içeriğinde maktulun kuşkulu Ersin Kurt’un ihaleyi almasını eleştirdiği belirtilen iddianamede, kuşkulu Ersin Kurt’un bu habere erişimin engellenmesi maksadıyla mahkemeye başvurduğu fakat talebinin reddedildiği anlatıldı. Güngör Arslan, 8 Şubat 2022 tarihinde Ersin Kurt hakkında ‘Nasıl avukatlık yapabiliyor?’ halinde yazı yazdığı aktarılan iddianamede, Arslan’ın kuşkulu Ersin Kurt’u eleştirdiği, kuşkulu Ersin Kurt’un avukat olmasına karşın ihaleyi nasıl aldığı ve ticaretle nasıl uğraştığı mevzularına değindiği, birebir gün Ses Kocaeli gazetesinde kuşkulu Ersin hakkında ‘Avukat Kurt’a mahkemeden ret’ halinde haber yapıldığı kaydedildi.

Güngör Arslan’ın susturulması talimatı

savcilik iddianameyi tamamladi gazeteci gungor arslan susturulmak istendi 2 mY2QUpsW

Delillere yer verilen iddianamede, maktul Güngör Arslan’ın kuşkulu Ersin Kurt’un aleyhine birden fazla haber yapması üzerine, Ersin Kurt’un hakkındaki bu haberlerden duyduğu öfke ve infal ile daha sonra yazılacak olan haberlere mani olmak gayesiyle kendisine ‘reis’ diyerek hitap eden kuşkulu B.P.’a Arslan’ın öldürülmesi ve bu yolla susturulması istikametinde talimat verdiği vurgulandı.

İddianamede, olay öncesinde şüpheliler B.P.’ın ortasında bulunduğu 4 şüphelinin keşif ve plan yaptıkları, maktul hakkında bilgi topladıkları anlatıldı. Şüphelilerin tetikçi kuşkulu R.Ö.’ı Derince’deki konutundan aldıkları ve seri numaraları silinmiş silah ve 10 mermi verdikleri anlatılan iddianamede, boş bir toprakta silahın test edilmesinin akabinde tetikçinin Güngör Arslan’ın iş yerinin önüne bırakıldığı kaydedildi.

Önceden planlandığı üzere kuşkulu R.Ö.’ın Ş.N. hakkında haber yaptıracağını söyleyerek Güngör’ün yanına geldiği anlatılan iddianamede, R.Ö.’ın maktule birden fazla defa ateş ettikten sonra iş yeri çıkış kapısına geldiği, maktulün hayatta olduğunu görmesi üzerine geri dönerek maktule tekrar birden fazla defa ateş ettiği ve olay yerinden ayrıldığı kaydedildi.

Taciz kurgusu yapıldığı iddiası

savcilik iddianameyi tamamladi gazeteci gungor arslan susturulmak istendi 3 c9BgeFl2

İddianamede, şüphelilerin alınan karar doğrultusunda Güngör Arslan’ın B.P.’ın kız arkadaşı T.U.’yu taciz ettiği, bu nedenle hasımlık beslediği ve tetikçiyi azmettirdiği formunda bir kurgu oluşturdukları da anlatıldı.

Bu kurgu üzerine 5 şüphelinin şahit T.U.’ya palavra beyanda bulunmak üzere baskı yaptıkları lakin şahidin bu baskılara boyun eğmediği ve münasebetiyle kuşkulu B.P. ile maktul ortasında öldürmeye gerektirecek rastgele bir hasımlık ve ihtilafın bulunmadığının ortaya çıktığı kaydedildi.

İddianamede, kuşkulu Ersin Kurt ve B.P. hakkında tasarlayarak taammüden öldürme hatasına azmettirme, tetikçi R.Ö. hakkında tasarlayarak taammüden öldürme argümanıyla ağırlaştırılmış müebbet mahpus, 4 kuşkulu hakkında taammüden öldürme hatasına yardım hatalarından ceza istendi. Ayrıyeten öbür şüpheliler hakkında ise ‘suç kanıtlarını yok etme, gizleme yahut değiştirme’den ceza talep edildi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/savcilik-iddianameyi-tamamladi-gazeteci-gungor-arslan-susturulmak-istendi-1075891

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu