Telefonlar

Samsung’un geliştirdiği çoklu parmak izi sistemi güvenliğinizi 2,5 milyar kat arttıracak!

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte karşımıza çıkan en önemli problemlerin başında veri güvenliği geliyor. Her ne kadar bu güvenlik ihlalleri çoğu kez uzaktan erişim şeklinde gerçekleşse de zaman zaman akıllı telefonların çalınması, kaybolup başkası tarafından bulunması, birkaç dakika için bile olsa ortalık yerde bırakılması gibi durumlar da kullanıcıların veri güvenliklerini büyük tehlike altına sokuyor.

İşte bu tip sorunları sonsuza kadar ortadan kaldırmak isteyen Samsung, yeni güvenlik sistemini ilk defa detaylarıyla anlattığı. Bilindiği üzere mevcut durumda kullandığımız parmak izi okuma teknolojisi, ekranın sadece belli bir bölgesi üzerinde ve aynı anda sadece bir parmağın kullanılması şeklinde çalışıyor. Bununla birlikte yeni nesil OLED panellerindeki imkanlardan yararlanmayı amaçlayan Güney Koreli teknoloji devi, geliştirilen yeni güvenlik sistemi sayesinde artık telefon ekranının istenilen herhangi bir bölgesinden parmak izi okuması yapılabileceğini duyurdu.

Samsung’un geliştirdiği çoklu parmak izi sistemi güvenliğinizi 2,5 milyar kat arttıracak!

Evet bu ekranın sabit bir konumu yerine herhangi bir yerine parmak izimizi okutarak telefonu açmak ekstra bir güvenlik önlemi sayılmaz. Ancak Samsung’un açıklamalarının devamında yer verdiği gibi, aynı anda 3 parmağın birden okunabilecek olması, kullanıcıların veri güvenliklerini kat kat arttıracaktır. Hatta Samsung bu katlanma oranının 2,5 milyar kat olduğunu iddia edecek kadar da kendine güveniyor.

Son olarak tüm bu detaylı açıklamalara karşın Samsung’un herhangi bir tarih vermediğini ve muhtemelen de bu teknolojiyi kullanabilmek için en az 2 sene daha beklememiz gerektiğini de hatırlatalım.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/mobil/samsungun-gelistirdigi-coklu-parmak-izi-sistemi-guvenliginizi-25-milyar-kat-arttiracak-638d8e23eb4faa438156a2f2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu