GündemSamsung

Samsung’un AR Gözlüğü Ortaya Çıktı!

Apple’ın AR/VR kulaklık geliştirdiğine dair söylentilerin yayılmasının ardından Güney Koreli rakibinden de ilk hamle geldi. Koreli kaynaklara göre Samsung, AR gözlüğü için kolları sıvadı: Samsung’un hologram destekli metaverse cihazı üzerinde çalıştığı iddia edildi.

Metaverse pazarının artan popüleritesi başta Facebook olmak üzere Apple, Samsung ve Microsoft gibi şirketleri etkilemiş durumda. Son raporlar, Microsoft ve Samsung’un bir AR gözlük ortaklığı kurduğunu ve ayrıca Samsung’un holografik bir AR cihazının üzerinde çalıştığını belirtiyor.

Samsung AR gözlüğü özellikleri

Korea IT News’ten yeni rapor, metaverse için AR gözlükleri geliştirmek üzere Microsoft ile daha önce açıklanan bir ortaklığın yanı sıra, Samsung’un kendi AR cihazının üzerinde çalıştığını söylüyor. Rapora göre Samsung, Exynos merkezli uygulama işlemcisi ile Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen “hologram teknolojisini” içeren AR cihazının çıkış tarihini tartışmaya başladı.

samsung ar gozlugu teknobizdeyiz
Samsung’un AR Gözlüğü Ortaya Çıktı! 4

Samsung’un AR cihazı için Exynos işlemci ve işletim sistemi için Android‘i tercih edeceği iddia edildi. Şirketin ayrıca AR/genişletilmiş gerçeklik teknolojisi (XR) şirketi olan DigiLens ile yakın bir şekilde çalıştığı da söylentiler arasında. Samsung Electronics’in bir prototip geliştirmeyi tamamladığı ve çıkış tarihine karar vereceği bildirildi.

Raporda Samsung’un kendi cihazına ek olarak, Microsoft ile birlikte hologram teknolojisine sahip, Qualcomm işlemcisi kullanacak AR gözlükleri üretmek için ortak bir proje oluşturduğu belirtiliyor.

samsung ar gozlugu teknobizdeyiz
Samsung’un AR Gözlüğü Ortaya Çıktı! 5

Apple AR gözlüğü ne durumda ?

Samsung AR gözlüğü hamlesi, VR kulaklık üretimi için performans testinin tamamlandığı bildirilen Apple ile rekabeti kızıştırabilir. Korea IT News raporu, Apple VR hakkında bazı ayrıntılar da sunuyor.

Rapora göre Apple VR cihazlarımicro OLED ekranla donatılacak ve Apple, VR cihazları için TSMC ile iş birliği yapacak. VR kulaklık, gücünü Apple’ın kendi geliştirdiği M1 çipten alacak ve iOS arayüzünde çalışacak.

Microsoft ise HoloLens 3 projesinin rafa kaldırıldığını bildiren raporlardan sonra, metaverse’i benimsemek ve HoloLens’in “canlı” olduğu konusunda ısrar etmek dışında herhangi bir AR planından bahsetmedi. Ancak Microsoft’un yeni bir AR cihazı için Samsung ile çalışması merak verici gözüküyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu