Telefonlar

Samsung’dan tarihi karar: Galaxy S23’lerde Exynos işlemci kullanılmayacak

Samsung’u rakiplerinden ayıran en önemli detay, bu şirketin teknolojik cihaz üretimi ve satışı konularının her safhasında aktif rol almasıdır. Buna göre bir taraftan hem kendi akıllı telefon modelleri hem de rakipleri tarafından üretilen modelleri için panel, işlemci, RAM gibi donanımlar üreten Güney Koreli teknoloji devi, diğer bir taraftan ise bizzat akıllı telefon satışları konusunda da sektörün zirvesinde yer alıyor.

Bununla birlikte uzun yıllardır amiral gemisi modellerinde de bu stratejiyi takip ederek kendi üretimi olan Exynos işlemcilerine yer vermeyi ihmal etmeyen Güney Koreli teknoloji devi, Qualcomm ile yapılan yeni anlaşma sonrasında bu tutumundan vazgeçeceğini açıkladı. Bilindiği üzere şu an piyasada bulunan ve S serisinin en yeni modeli olan Galaxy S22 serisi de bazı bölgelerde Exynos işlemcisiyle satışa sunulurken, bazı bölgelerde ise Snpdragon 8 Gen 1 ile kutudan çıkmıştı.

Samsung’dan tarihi karar: Galaxy S23’lerde Exynos işlemci kullanılmayacak

Ancak serinin bir sonraki amiral gemisi modeli olan Galaxy S23’de böyle bir ayırım görmeyeceğiz. Samsung ile Qualcomm arasında sağlanan mutabakat sonucunda, Galaxy S23 serisinden itibaren şirket, bu cihazlarında yalnızca Snapdragon yonga setlerine yer verecek. Samsung’un böyle bir karar almasının arkasında yatan en önemli sebep ise, Exynos işlemcilerinin hem 5G hem de CPU performansları konusunda rakibinden oldukça geriye düşmesi oldu.

Tabi Samsung’un bu konuda pes etmediğini ve sayısı 1.000’i geçen bir mühendis ekibi toplayarak Exynos işlemcilerinin daha verimli ve yüksek performansa sahip yonga setleri olabilmesi için çalışmalara başladığını da hatırlatalım.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/mobil/samsungdan-tarihi-karar-galaxy-s23lerde-exynos-islemci-kullanilmayacak-62e5183e1e41aa352569dfb6

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu