Donanım

Samsung, kitap gibi katlanabilen OLED ekranlarını tanıttı

Teknoloji devi Samsung, çift katlanabilir ve kaydırılabilir ekranları da dahil olmak üzere yeni jenerasyon OLED teknolojilerini Display Week 2022’de duyurdu. Sergilenen ekranlardan bir tanesi sahiden kitap üzere katlanabilmesi istikametiyle dikkatleri üzerine çekerken; OLED’in dizüstü bilgisayarlardaki yeri ismine değerli bir gelişmeden de bahsedildi.

Akıllı telefonların, tabletlerin, televizyonların ve daha pek çok eserin geleceğini ilgilendiren yeni jenerasyon ekran teknolojilerinin tanıtıldığı Display Week 2022 aktifliği Kaliforniya’da başladı. Aktiflik çevrimiçi yerine direkt yüz yüze gerçekleşmesiyle de, ayrıyeten kıymet taşıyor.

İki defa katlanabilen ekran: Samsung Flex G OLED

Güney Koreli teknoloji devi, ‘Flex G OLED’ olarak isimlendirdiği prototipini fuar alanında sergiledi. ‘Flex’ sözünden de anlaşılacağı üzere esnekliğiyle öne çıkan OLED panel, iki sefer içe yanlışsız katlanabilme yeteneğiyle daha taşınabilir bir taşınabilir aygıt tecrübesi sunmayı vadediyor.

samsung kitap uzere katlanabilen oled ekranlarini tanitti 0 uQhm7lwD
samsung kitap uzere katlanabilen oled ekranlarini tanitti 1 VypVMJG3

Samsung, içe ve dışa yanlışsız katlanabilir yapıdaki Flex S OLED isimli teknolojisini de Display Week 2022’de görücüye çıkardı. Bu ekran, katlanabilir akıllı telefonların şimdi günümüzdeki kadar yaygın olmadığı vakitlerde sıkça gördüğümüz konsept görsellerine hayli benziyor.

Aktiflikte tanıtılan bir diğer teknoloji: 6.7 inçlik kaydırılabilir yapıdaki OLED ekran oldu. Bu panel, yatay olarak uzayan mevcut kaydırılabilir ekranların bilakis üst gerçek uzuyor. Böylece ekranda okuma yaparken, internette gezinirken ve toplumsal medya uygulamalarını kullanırken daha kullanışlı bir tecrübe sunabiliyor.

Son olarak 12,4 inçlik kaydırılabilir ekran prototipi de tanıtıldı. Panel kullanıcının gereksinimlerine nazaran 8,1 inç ve 12,4 inç boyutları ortasında soldan ve sağdan yatay olarak genişleyebiliyor.

Dizüstü bilgisayarlar için 240 Hz OLED ekran karşımızda

Taşınabilir aygıtlar için geliştirilen ekranların yanı sıra Samsung, Display Week 2022’de dizüstü bilgisayarlar için dünyanın birinci 240 Hz OLED ekranını duyurdu. QHD çözünürlüğe sahip 15 inçlik panelde HDR10+ ve Dolby Vision takviyesinin de olması bekleniyor.

samsung kitap uzere katlanabilen oled ekranlarini tanitti 2 64wetvBZ

Samsung’un yeni ekran teknolojilerini nasıl buldunuz? Görüşlerinizi yorumlarda yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/samsung-kitap-gibi-katlanabilen-oled-ekran

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu