Sıradaki içerik:

Oppo Ace2 Artık Satın Alınabilir!

e
sv

Samsung, Kameralar Konusundaki Nihai Hedefini Açıkladı: 600 MP Çözünürlük!

311 okunma

Ultra yüksek çözünürlüklere sahip kamera duyargaleri konusu ile ilgili önder üreticilerden biri olan Samsung, son iki sene içersinde sunduğu 64MP ve 108MP duyargaleri ile hakim yerini güçlendirmişti. Şirket şimdi, 600 megapiksele kadar yüksek çözünürlüğe sahip kamera duyargaleri geliştirmeyi planlıyor.
Dünyanın en büyük akıllı telefon yapımcısı unvanını senelardır kimselere kaptırmayan Samsung, son dönemde kamera duyargaü bölümündeki çalışmalarına ciddi miktarda para harcıyor. Geçen sene, akıllı telefonlar amacıyla 64MP görüntü duyargaü modüllerini duyuran, bu sene de yeni amiral gemisi Galaxy S20 Ultra ile ilk 108MP kameralı telefonunu gün yüzüne çıkaran Güney Koreli şirket, görüntü duyargaleri bölümünde çok daha büyük planları olduğunu açıkladı.

Samsung’un duyarga biriminde başkan muavini olarak vazife yapan kıdemli yönetici John Yong-In Park, şirketin internet sitesinden yayınlanan bir blog yazısında, insan gözünün aşağı yukarı 500MP’lik bir çözünürlüğe eşit olduğunu, buna karşılık fazlası çağdaş DSLR fotoğraf makinesi ve akıllı telefonun aslında 40MP, 12MP ve 27MP çözünürlüğe sahip duyargaler sunduğunu söyledi.

Samsung, insan gözünün eşdeğerinde kamera duyargaleri geliştirmeyi hedefliyor

Mesela, Samsung doğrulusunda tasarlanan 108MP’lik ISOCELL Bright HMX sensörü, gerçekte 27MP çözünürlükte fotoğraflar çekebiliyor. Tıpkı 48MP kameralardan gerçekte 12MP çözünürlükteki fotoğraflar gördüğümüz gibi. Park, endüstrinin insan gözünün eşdeğeri sensörler ilerletmesi amacıyla önünde daha çok uzun bir yol olduğunu, nihai hedeflerinin 600 megapiksele kadar yüksek çözünürlüğe sahip kamera sensörleri ilerletmek olduğunu söyledi.

Çözünürlük ve piksel ebatı arasında bir denge meydana getirmek zor olsa da Samsung, daha ufak pikseller görüntü niteliğini düşürebileceğinden, yüksek çözünürlüklü sensörlerde kullanılabilecek detaylı piksel birleştirme teknolojileri geliştiriyor. Mesela Güney Koreli şirketin 64MP sensörleri 2 x 2 piksel birleştirmeyi kullanırken, 108MP sensörleri ise ışık emilimini çoğaltmak ve düşük ışık koşullarıyla alakalı problemleri azaltmak amacıyla 3 x 3 piksel birleştirme kullanıyor.

Söz hususu teknoloji, Samsung’un yaklaşan ultra yüksek çözünürlüklü kamera sensörlerinde de kullanılacak. Park, bugünümüzde sahip olunan olan fazlası kameranın yalnızca insan gözüyle görülebilen görüntüler (450nm ile 750nm arasındaki dalga boyları) çektiğini ve bu aralığın dışındaki ışık dalga boylarını algılayabilen sensörlerin geliştirilmesinin zor olduğunu söyledi.

Ultraviyole ışığı ve kızılötesi dalgaları algılayabilen görüntü sensörlerinin tarımsal ve tıbbi alanlar da dahil olmak üzere çok detaylı alanlara yarar sağlamak amacıyla kullanılabileceğini bildiren Park, yalnızca akıllı telefonlar amacıyla değil, aynı vakitte otonom araçlar, drone’lar ve başka IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazları amacıyla de kamera sensörleri ilerletmek istediklerini belirtti.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.