Sahte takipçilerin maliyeti 1.3 milyar dolar!

3 dk


Son yıllarda markalar ürünlerini sosyal medya platformlarında etkili bir şekilde tanıtmak için influencer’larla iş birliği yapıyor. Şirketler influencer marketing için küresel olarak yılda milyarlarca dolar ödüyor. Burada ortaya çıkan en önemli tehlike ise sahte takipçi durumu.

Influence marketing içindeki sahte takipçi tehlikesi

Influencer marketing denilen, son yıllarda daha da popülerleşen bu pazarlama tekniği, tüketiciye kendini daha özel hissettirmenin en etkili yollarından biri. Ancak, burada markaların yıl içinde harcadıkları milyarlarca doların bazen boşa gitmesi de söz konusu. Influencer’lar sosyal medyada kendini daha etkili gösterebilmek için takipçi satın alabiliyor ya da yorumların artırmak için botlara ödeme yapabiliyor.

Dijital medya alanına odaklanan siber güvenlik şirketi Cheq ve Baltimore Üniversitesi ekonomisti ve profesörü Roberto Cavazos tarafından yayınlanan rapora göre, söz konusu sahte faaliyetler, reklamverenlere bu yıl yaklaşık 1.3 milyar dolara mâl olacak.

Bu yıl influencer marketing pazarının 8.5 milyar dolar seviyesinde olması öngörülüyor. Bu da sahte faaliyetlerin, pazar payının yüzde 15’ini temsil ettiğini gözler önüne seriyor.

Cheq tarafından yayınlanan rapora göre, 10 bin takipçisi olan bir mikro influencer sponsorlu bir yazı için 250 dolar ödeme alabiliyor. Hatta söz konusu sahtecilik faaliyetleriyle birlikte 1 ya da 2 takipçisi olan bir kişinin bile zaman içinde 250 bin dolar seviyesinde para kazanması mümkün. Ancak bunun markaya getirisi yok denecek kadar az.

Herkes influencer olabilir mi?

Yakın zamanda keşfedilen bir Instagram yıldızının, mutlak satış anlamına gelmediğini bilmek gerekiyor. Örneğin, 2.6 milyon takipçisi olan Arianna Renee,yakın zaman önce giyim sektöründe bir girişim açtı ancak çok az ürün satışı gerçekleştirmesinin ardından bu girişimi boşa çıkarmak zorunda kaldı.

İş dünyasında pek çok influencer bulunsa da bu, botlar ve sahte takipçiler gibi kötü aktörleri de beraberinde getiriyor. Eskiden influencer olmak için Kim Kardashian ve Kylie Jenner gibi isimler olmak gerekiyordu. Ancak günümüzde birçok influencer kademesi var. Hatta yakın zamanda yenileri de bu ekibe eklenebilir.

Influencer marketing kullanan şirketlerin kendi önlem programlarına yatırım yapması gerekiyor. Bu zaman ve emek getirse de temelde bir influencer’ın takipçilerinin sahte olup olmadığını anlamak çok zor değil. Ayrıca, tüketiciler de kendilerine özgü analizler yaparak influencer’ların kitlesini doğrulayabilir.

Burada takipçi sayısı ve beğeni sayısı arasındaki en kolay tespit etmek yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, bir influencer’ın sıfır yorum alan fotoğraflarının olmasının da kafalarda bir soru işareti oluşturması gerekiyor.

Sosyal medya platformları da bir yandan dolandırıcıların çalışma şeklini etkileyebilecek değişiklikler yapıyor. Örneğin, Instagram geçen hafta beğenileri gizleyen yeni özelliğini belirli ülkelerde test etmeye başladı. Bu tür bir hareketin sahtecilikle ilgilenmek adına daha az baskı yaratabileceği düşünülüyor. Çünkü, bazı markaların belirli sayıda beğeni aldığı takdirde ödeme yaptığı biliniyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

47
6 Paylaşım, 47 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
0
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
1
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
3
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
1
Gururlu Hissediyorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir