RTÜK, TIDAL İçin Erişim Engeli Kararı Çıkardı

2 dk


RTÜK, yayın lisansı almayan platformlar için 72 saat süre tanımış ve bu lisansı almayan platformları erişim engeli getireceğini açıklamıştı. Buna göre daha önce uyarılan Deezer ve TIDAL platformları, süre dolmasına rağmen lisans almamıştı.

RTÜK’ten ilk yasak! TIDAL erişime engellendi

Son meydana çıkan verilere göre ise RTÜK, lisans almayan TIDAL platformuna, erişim engeli amacıyla mahkeme kararı çıkarmış durumda. Buna göre verdiği vakit içersinde lisans almayan TIDAL platformuna, mahkeme kakrıyla bugünden itibaren Türkiye üzerinden ulaşılamıyor.

RTÜK, Spotify platformunun da en büyük rakiplerinden biri olan Deezer platformu amacıyla de benzer bir ikaz da bulunmuştu. Şu an amacıyla Deezer doğrulusunda da lisans amacıyla bir müracaat yapılıp yapılmadığı meydana çıkmış değil.

Eğer bu müracaat yapılmadıysa, Deezer amacıyla de yakın bir tarihte mahkeme kararıyla önleme kararı ile karşılaşmamız olası. Bildiğiniz gibi 4 Ağustos 2019 tarihinde yürürlüğe giren yeni RTÜK yönergesine göre, internet üzerinden yayın yapan platformların, RTÜK’ten lisans alması gerekiyor.

Bu kararla birlikte, RTÜK kontrolü internet yayınları amacıyla de geçerli olacak. Bu platformlara uygulanacak lisans ücretleri ise şu şekilde:

Radyo yayını amacıyla 10 bin TL, internet üzerinden yapılması plan edilen televizyon yayınları amacıyla 100 bin TL ve alış veriş kapsamında yer alan içerikler amacıyla 500 bin TL isteyen RTÜK, kurallara uymayanlara detaylı yaptırımlar uygulayabilecek. Üç katmandan meydana gelen bu ceza mekanizması, şu adımlardan oluşuyor:

  • Uyarı alan içeriklerin 30 gün ortamında değiştirilmesi
  • Yayın lisansının üç ay vakitsince kullanılamaması
  • Bu iki uyarının da öneme alınmaması halinde vakitsiz olarak yayınlara son verilmesi

RTÜK, lisans almayan kurumlara evvelce ihtar vermiş, erişim engeli amacıyla ise vakit tanımıştı. Peki siz ne düşünüyorsunuz, RTÜK kontrolü ile internet yayıncılığı nasıl etkilenir? RTÜK, Deezer amacıyla de benzer bir önleme kararı çıkabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

54
7 Paylaşım, 54 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
2
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
3
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
3
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir