Gündem

RTÜK Başkanı: Netflix’i Uyardık, Gözümüz Üzerlerinde!

Netflix’in 24 Nisan günü izleyici ile buluşturmayı planladığı Aşk 101 dizisi “LGBT” tartışmaları ile gündemde. Son zamanlarda dile getirilen provokasyon iddiaları ardından RTÜK Başkanı Netflix açıklaması ile konuyu değerlendirdi.

Dizi yakın takibe alınırken RTÜK Başkanı Şahin, “”Uyardık, gözümüz üzerlerinde. Kırmızı çizgilerimiz bellidir. RTÜK idaresi olarak toplumumuzu rahatsız edecek her türlü yayın konusuna geçit vermemekte kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

RTÜK Başkanı Netflix açıklaması: Gözümüz üzerlerinde!

Çocuk ve gençlerin fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olumsuz tesir edebilecek içeriklere göz yumulmayacağını bildiren Şahin, İzleme ve Değerlendirme Dairesi uzmanlarının başka yayınlar ile benzer şekilde Netflix gibi isteğe bağlı yayıncılık alanını da sıkı bir şekilde takip ettiğini vurguladı.

netflix teknobizdeyiz 2
RTÜK Başkanı: Netflix’i Uyardık, Gözümüz Üzerlerinde! 3

Netflix’ten şimdilik husus ile alakalı bir açıklama gelmezken, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin açıklamalarında şu ifadelere de yer verdi;

“İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılığın planlama ve denetleme vazifiyeti Üst Kurulumuza verildikten sonra kısa sürede yönetmelik çalışmalarını tamamladık ve lisanslama süreçleri ilerliyor.

Bu kapsamda yerli ve yabancı seç-izle platformlarıyla vakit vakit bir araya gelerek talep ve beklentilerimizle kırmızı çizgilerimizi kendilerine aktardık. Uluslararası ve yerli markalarla etkileşim noktasında problem yaşamıyoruz. Denetim mekanizmalarımızı da oluşturduk.

Görevimiz gereği gözümüz üzerlerinde. Gerekli durumlarda kendilerini evvelce sözlü uyarıyoruz. Şifahi yaptığımız ikazları öneme aldıklarını da gördük. Bu alanda başta sosyal medyada olmak üzere kamuoyunda son oluşturulan tartışmaları titizlikle izliyoruz. Bu noktada alakalı platform yöneticileriyle de lüzumlu temasları sağladık, uyarılarımızı yaptık. Kendileri sosyal medya üzerinden gerçekleştirdikleri bildirimde dizi karakterlerine dair dolaşan iddiaların asılsız olduğunu belirttiler. Aksi bir halde tavrımız bellidir ve nettir.”

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Selamın aleyküm sayfa inanki ilgi uyandırıcı, paylaşımların devamını bekliyorum

  2. Merhaba herkese sayfanız ciddiyim hoşuma gitti, paylaşımların devamını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu