İbrahim Uslu’dan TikTok Kullanıcı Sayı Paylaşımı

2 dk


RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, Twitter üzerinden yaptığı flood ile sosyal medyanın gündemine oturdu. Floodda sarfedilen ‘TikTok kullanmayanların seviyesi yüzde 7′ ifadesi, münakaşa yarattı. Fakat İbrahim Uslu bu seviyesin Türkiye istatistiği olmadığını açıkladı. İşte Türkiye’de TikTok kullanıcı sayısı:

İbrahim Uslu’dan TikTok kullanıcı sayısı


İbrahim Uslu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Pandemi döneminde çocukların sosyal medyadan korunmasına dair hekime tezi ile ilgili bir incelemenin neticelerini yayınladı. Uslu bu hekime tezinde Türkiye ve İngiltere özelinde çocukların sosyal medya tüketimine odaklanmış.

Paylaşılan bu bilgiler Birleşik Krallık’ın RTÜK’ü denebilecek Office of Communication (Ofcom)‘un incelemesine dayanıyor. Bu paylaşımda, incelemeye katılan gençlerin yüzde 7’sinin TikTok kullanmadığı verisi ilgi çekti. Bu bilgiler gerçekte yalnızca incelemeye katılan İngiliz çocuklarının TikTok kullanım oranını meydana koyuyor. Araştırmada 9 ve 16 yaş aralığında tespit edilen İngiliz çocukları amaç alınmış.

Bu verinin sosyal medya ve haber sitelerinde yalnızca yüzde 7 TikTok kullanmıyor şeklinde paylaşılması sonrası, İbrahim Uslu yine bir açıklama yaptı. Twitter üstünden oluşturulan bu paylaşımda Uslu, bu oranının Türkiye’ye ait olmadığını açıkladı. RTÜK Başkan Yardımcısı, Türkiye’de tespit edilen TikTok kullanıcı miktarını ise Statista sitesinin bilgilerine dayanarak 32.7 milyon olarak açıkladı.

RTÜK Başkan Yardımcısı, sosyal medya yaptığı paylaşımın bu şekilde hatalı algılanmasına ise sitem etti. Twitter üstünde yaptığı açıklamada:

“Bu arada hekime çalışmamızda çocukların medyanın olumsuz etkilerinden korunmasına yönelik düzenlemeleri odağımıza alsak da yetişkinlerin de bu hususta ciddi problemli bir alanda yer aldıklarını (özellikle kullanıma dair) vurgulamak isterim.” ifadelerini kullandı.

Yine Statista bilgilerine göre göre Türkiye’nin 2026 senesinde 49.3 milyon TikTok kullanıcı adedi gibi bir rakama ulaşması bekleniyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

58
7 Paylaşım, 58 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
2
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
0
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
2
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
0
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir