Kripto Para

Rekabet Kurumu, Elon Musk’a Acımadı!

Rekabet Kurumu, Twitter’ın devralınmasında gerekli müsaadeleri almadığı için Elon Musk’a geçen yıla ilişkin Türkiye gelirlerinin binde biri oranında ceza uyguladı.

Son yılların en tanınan milyarderi olan Elon Musk, Rekabet Kurumu’nun radarına girdi. Geçtiğimiz yıl Twitter’ı satın alan Musk, global basında geniş yer bulmuştu. Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla, kripto sanayisinde de hareketlilik gözlemlendi. Geçtiğimiz yıl, toplumsal medya üzerine şurası olan birkaç kripto projesinde boğa koşusu yaşandı. Her atılımıyla kripto para piyasasını hareketlendiren Musk’ın, Twitter’ı satın alması Rekabet Kurumu’nun radarına girdi.

Rekabet Kurumu, Elon Musk’a Ceza Uyguladı

Rekabet Kurumu, Elon Musk’a, Twitter’ı devralma süreci sırasında suradan müsaade almadığını münasebet göstererek Türkiye’deki 2022 yılı gelirlerinin binde biri oranında ceza uyguladı. Ayrıyeten Rekabet Kurumu, Elon Musk’ın devralma sürecine müsaade verdiğini de açıkladı.

Rekabet Kurumu, Elon Musk’a uyguladığı cezaya yönelik raporunu da yayınladı. Raporda, şu tabirler yer aldı;

Bununla birlikte, belge konusu sürecin Rekabet Heyetinin müsaadesi olmaksızın gerçekleştirilmesi nedeniyle, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 16. hususunun birinci fıkrasının (b) bendi uyarınca devralan pozisyonundaki süreç tarafı olan Elon R. MUSK’a 2022 yılına ilişkin Türkiye’de elde edilen gayri safi gelirinin binde biri oranında olmak üzere idari para cezası uygulanmasına gerekçeli kararın bildirisinden itibaren 60 gün içinde Ankara Yönetim Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.

Kripto para piyasasını da etkileyen milyarder isim Musk, geçtiğimiz günlerde yapay zekaya yönelik paylaşımlarıyla da dikkatleri üzerine çekmişti. Daha öncesinde Dogecoin’in ön plana çıkmasında büyük bir hisse sahibi olan milyarder, şimdilerde yapay zeka tabanlı kripto projelerini hareketlendirmiş durumda.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/rekabet-kurumu-elon-muska-acimadi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu