Sıradaki içerik:

18 Mayıs’ta Yeni Dizüstü Bilgisayar!

e
sv

Qualcomm, Samsung ve Huawei, gelecekteki 4K ve 8K Videolar için EVC Kodekini Destekliyor!

86 okunma
avatar

Çağrı

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Qualcomm, Samsung ve Huawei – dünyanın en büyük akıllı telefon yonga seti üreticilerinden üçü – MPEG-5 Temel Video Kodlama standardını (EVC) desteklemeyi kabul etti. Üç dev, FRAND şartları altında ilgili patentler sunacaktır .

EVC’nin telifsiz bir temel sürümü ve çeşitli isteğe bağlı geliştirmeleri vardır (lisans için paraya mal olacak, ancak ayrı ayrı devre dışı bırakılabilir). Standart, 4K videolar için daha yüksek sıkıştırma ve daha fazla verimlilik vaat ediyor ve 8K, VR ve AR içeriğine daha geniş dağıtım getirmeye yardımcı olacak.

Şu anda EVC, dosya boyutları% 31 daha küçükken eski H.264’ün video kalitesiyle eşleşebilir (bu, akış için daha düşük bant genişliği gereksinimlerine de karşılık gelir). Bu, H.265’in sunduklarına oldukça yakın ve telif hakkı taşıyan özellikler dosya boyutlarını daha da düşürebilir.

EVC , akıllı telefonlarda (özellikle 4K ve şimdi 8K video çekimi ile) oldukça yaygın olan H.265’in halefi olan Çok Yönlü Video Kodlama’ya ( H.266 ) bir alternatif olacaktır . Sorun şu ki, üreticilerin H.265 (ve gelecekte 266) desteği ile sattıkları her cihaz için ödediği bir lisans ücreti var.

Başka alternatif AV1 , açık kaynak telifsiz codec’i. MediaTek Dimensity 1000, en yeni Samsung QLED TV’lerde olduğu gibi zaten destekliyor. Bununla birlikte, Exynos 990, Snapdragon 865 ve Apple A13 desteklenmiyor (Apple ittifaka katıldı).

YouTube ve Netflix zaten akışlı AV1 videolarını test ediyor, ancak yazılım kod çözme genellikle telefonun pilini çok fazla zorlar, bu nedenle bir donanım kod çözücüsü şarttır. Bu arada, HEIF fotoğraflarının AV1 eşdeğeri “AVIF” de var, bu nedenle kodek desteği videonun ötesine uzanıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.