Gündem

Putin, Rusya’ya Uygulanan Yaptırımların İşe Yaramadığını Söyledi: ‘Kendilerini Ziyana Soktular’

Rusya Devlet Lideri Putin, Ukrayna işgali gerekçesiyle Rusya’ya uygulanan yaptırımların işe yaramadığını asıl ziyanı yaptırım kararı alan ülkelerin gördüğünü söyledi.

putin rusyaya uygulanan yaptirimlarin ise yaramadigini soyledi kendilerini ziyana soktular 0 tOfyhjAv

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rus iktisadına yönelik hükümet yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, Batılı ülkelerin yaptırımlarla arzuladıkları amaçlara ulaşamadıklarını söyledi.

Batılı ülkelerin, Rus bankacılık sistemini çökertmeyi ve marketlerde eser kıtlığı yaşanmasını hedeflediğini belirten Putin, ‘Ancak Rusya’ya yönelik bu siyasetin işe yaramadığını söyleyebiliriz.

Dahası, bu yaptırımlar uygulayanlara da ziyan veriyor. Enflasyon ve işsizliğin artması, ABD ve Avrupa’da ekonomik şartların bozulması, Avrupalıların hayat standartlarının düşmesinden bahsediyorum’ tabirlerini kullandı.

Putin, Rusya’nın kelam konusu ‘eşi gibisi görülmemiş’ baskıya dayandığını savunarak, ‘Durum istikrara kavuşuyor. Rublenin döviz karşısındaki kıymeti şubatın birinci yarısındaki düzeye döndü. Bankalarda nakit döviz tekrar mevcut hale geliyor ve vatandaşların mevduatları hacmen büyüyor’ dedi.

‘Vatandaşlara bu enflasyon dalgasıyla uğraşta takviye olmalıyız’

putin rusyaya uygulanan yaptirimlarin ise yaramadigini soyledi kendilerini ziyana soktular 1 XUfQHAbC

Enflasyonun yüksek bir düzeyde olduğunu kabul eden Putin, ‘8 Nisan prestijiyle yıllık enflasyon yüzde 17,5 düzeyinde. Bunlar yüksek sayılar. Vatandaşlar bunu aile bütçelerinde hissediyor, fiyatların yükseldiğini görüyorlar ve bizler de vatandaşlara bu enflasyon dalgasıyla çabada takviye olmalıyız’ diye konuştu.

Putin, dost olmayan ülkelerin kısıtlamaları nedeniyle iç piyasadaki ticari imkanların etkilendiğini, ihracat ve ithalatta tedariklerin sevkiyatında ve ödemelerde problemler yaşandığını kaydetti.

Şirketlere kelam konusu süreçte dayanak olunması gerektiğine işaret eden Putin, ‘İş dünyasına, muteber ticaret ortaklarıyla ulusal para üniteleriyle ticarete geçişin hızlandırılması dahil azami takviye vermeliyiz. Yeni, değişen şartlarda çok daha süratli hareket etmemiz gerektiğini vurgulamak istiyorum’ dedi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/putin-rusya-ya-uygulanan-yaptirimlarin-ise-yaramadigini-soyledi-kendilerini-zarara-soktular-1062173

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu