Gündem

PTT Yasağa Karşın İlaç Satıyor!

Çevrimiçi alışveriş platformu PTT AVM, internette yasak olmasına rağmen cinsel performans artırıcı ilaç satıyor. Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı denetimlerin ve yaptırımları artırılması gerektiğini belirtti.

ptt yasaga karsin ilac satiyor 0 hTO8qZIA

İnternetten ilaç satışının yasak olduğu ve satışının yapılamayacağı 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’un; 24. Maddesi’nde“… İlaçların internet veya başkaca herhangi bir elektronik ortamda satışı yapılamaz” ifadeleriyle açıklanıyor. 

Türkiye’de internetten ilaç satışını denetlemekle görevli kurum ise Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu.

Yasak olmasına rağmen ilaç satılıyor

ptt yasaga karsin ilac satiyor 1 4LA4gBku

Gazete Duvar’dan Ogün Akkaya’nın haberine göre, internet üzerinden herkesin çevrimiçi alışveriş yapabildiği sitelerden sadece biri olan ve kendilerini ‘Türkiye’nin En Güvenilir Alışveriş Merkezi’ olarak tanımlayan PTT AVM’de de internette satışı yasak ilaçlara rastlamak mümkün. 

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün iştirak şirketi olan e-ticaret sitesi PttAVM.com, üzerinden cinsel ilişki öncesinde erkekler tarafından kullanılan güç artırıcı ilaç satışa sundu. Eczacılara göre ‘Degra‘ ve ‘Sildegra’ adlı ilaçların internet üzerinden satılması hem yasak hem de sağlığı tehdit ediyor.

“Doğru düzgün cezası yok”

ptt yasaga karsin ilac satiyor 2 AZkcHGrn

İnternet üzerinden ilaç satışının yasak olduğunu söyleyen Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı, denetimlerin yeterince yapılmadığını, ilaçların hekim reçetesi ve eczacı danışmanlığı aracılığıyla kullanılabileceğini anlattı. 

İnternetten ilaç satışının engellenmesi için ‘FarmaDedektif’ adında bir yapay ceza programı geliştirdiklerini ve bu programla birlikte satışı yasak olan ilaçları tespit edip Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na bildirim yaptıklarını belirten Ercanlı, ‘Temel sorun bu suçun doğru düzgün bir cezasının olmaması. Bu yüzden internet siteleri satışı yapmaya devam ediyor‘ dedi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/ptt-yasaga-ragmen-ilac-satiyor-1125546

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu