Dizi & Film

Psikopat Bir Şefin Husus Alındığı ve Endişenin Kara Güldürüye Dönüştüğü ‘The Menu’ Sinemasını İnceliyoruz!

Merhabalar. Mark Mylod’un ‘The Menu’ adlı filmi 2022 yılında gösterime girdi. Psikopat bir şefin anlatıldığı korku gerilim olarak başlayan filmin nasıl bir kara komediye dönüştüğünü izledik. Bu içerikte ‘The Menu’ filminin incelemesini sizler için yazdım.

Keyifli okumalar dilerim.

Not: Spoiler içerebilir.

Seth Reiss ve Will Tracy tarafından kaleme alınan senaryosu ile The Menu filmi son zamanların hem eğlenceli hem de ilgi çekici sosyal gerilim filmlerinden biri.

psikopat bir sefin husus alindigi ve endisenin kara gulduruye donustugu the menu sinemasini inceliyoruz 0 tmDWWmZi

Film, giderek daha popüler hale gelen avangart yemek pişirme dünyasını, dünyanın zenginlerine ve seçkinlerine yönelik aşırı derecede komik eleştirilerini yapmak için kullanıyor.

psikopat bir sefin husus alindigi ve endisenin kara gulduruye donustugu the menu sinemasini inceliyoruz 1 A9uXZyaQ

Film sosyal eleştiri yapma konusunda çok başarılı diyebilirim. Ayrıca filmin başarısının bir nedeni de başroldeki Ralph Fiennes’in izleyici üzerinde öngörülemeyen heyecan, ürperti ve kahkahayı aynı anda yaratması olmuştur.

psikopat bir sefin husus alindigi ve endisenin kara gulduruye donustugu the menu sinemasini inceliyoruz 2 XuQuKKWR

Fiennes filmde, lüks restoranı Hawthorne’un bulunduğu ıssız adada tam zamanlı yaşamaya başlayan ünlü şef Julian Slowik’i canlandırıyor. Film, Slowik’i takip etmiyor. Bunun yerine Tyler tarafından Hawthorne’da özel bir yemeğe katılmaya davet edilen Margot’un bakış açısından ilerliyor.

psikopat bir sefin husus alindigi ve endisenin kara gulduruye donustugu the menu sinemasini inceliyoruz 3 qPEry6rX

İkiliye yolculuklarında kibirli bir yemek eleştirmeni, eski bir film yıldızı ve finans sektöründen insanların dahil olduğu birtakım züppe patronlar da katılıyor.

psikopat bir sefin husus alindigi ve endisenin kara gulduruye donustugu the menu sinemasini inceliyoruz 4 qYmwKiPY

Tyler, Margot ve Slowik’in diğer misafirleri gecelerini geçirmek için Hawthorne’a vardıklarında işler aniden karanlık ve şaşırtıcı derecede hastalıklı bir hal almaya başlar. Çok geçmeden, Slowik’in akşam için planlarının, müşterilerin beklediği kadar basit olmadığı anlaşılır.

psikopat bir sefin husus alindigi ve endisenin kara gulduruye donustugu the menu sinemasini inceliyoruz 5 TEUT6Zcy

Ancak Tyler’ın kız arkadaşının ondan ayrılmasının ardından son dakikada davet ettiği Margot’nun varlığı, geceye ilişkin tüm planları bozmaktadır. En azından Slowik’in gözünden durum böyledir.

psikopat bir sefin husus alindigi ve endisenin kara gulduruye donustugu the menu sinemasini inceliyoruz 6 i1EvdPzs

Margot’nun gelişi, düşündüğünden çok daha fazla ortak noktası olduğu Slowik arasında bir irade savaşına dönüşmesine yol açıyor. Margot’un istenmeyen müşteri oluşu aşçı Slowik ile arasında gerilim, korku ve komedi unsuru bol olan sahnelerin olmasına neden oluyor.

psikopat bir sefin husus alindigi ve endisenin kara gulduruye donustugu the menu sinemasini inceliyoruz 7 khfYUBhy

Filmin oyuncuları da kendilerine verilen görevi açıkça anlıyor ve sonuç olarak, restorandaki herkes hem şakacı hem de tamamen kararlı performanslar sergilemeyi başarıyor. Tüm yemek servislerinden sonra öleceklerini bile bile.

psikopat bir sefin husus alindigi ve endisenin kara gulduruye donustugu the menu sinemasini inceliyoruz 8 mGR1e6eS

Bu arada Hoult’un canlandırdığı Tyler karakteri, ultra sinir bozucu. Margot’u oraya öleceğini bile bile davet etmesi, o akşam restoranda yaşanacak olanlardan aylar önce haberdar olması, aşçı Slowik’i kutsallaştırması izleyenin tahammül seviyesini zorlayacak nitelikte.

psikopat bir sefin husus alindigi ve endisenin kara gulduruye donustugu the menu sinemasini inceliyoruz 9 XQHyJgcD

Şef Slowik’in, çok servisli yemekleri efsanevidir ve kişi başı 1.250 dolardan bunları satıyor. Filmin başında “Ne, Rolex mi yiyoruz?” diyen ve pek de etkilenmemiş olan Margot’un sevgilisi Tyler ile alay ettiğini görüyoruz.

psikopat bir sefin husus alindigi ve endisenin kara gulduruye donustugu the menu sinemasini inceliyoruz 10 N74EZdkF

Filmde her misafirin gördüğü kişiselleştirilmiş muamele ilk başta muhteşem görünse de ve kendilerini şımartılıyor gibi hissetseler de film açıkça bu insanlarla alay geçiyor. Nasıl mı? ‘Zenginlik insanları yozlaştırır.’

psikopat bir sefin husus alindigi ve endisenin kara gulduruye donustugu the menu sinemasini inceliyoruz 11 MzmFtBXa

Filmde ana yemekten tatlıya kadar Slowik’in servisleri ve yemek yiyenlerin cezaları giderek daha tuhaf ve tehditkâr hale geliyor. Mark Mylod’un yönetmenliğindeki filmde Slowik, yiyeceği sanata dönüştürmeye o kadar kararlıdır ki asıl amacını unutmuş bir adamdır.

psikopat bir sefin husus alindigi ve endisenin kara gulduruye donustugu the menu sinemasini inceliyoruz 12 quMeQnpj

Yemek yeme eyleminden duyduğu tiksinti, uzun süredir yemek pişirme zevkini söndürmüştür. Öyle ki Margot’un, “Sıcak yemekleriniz bile soğuk,” diye söylendiğine tanık oluyoruz.

psikopat bir sefin husus alindigi ve endisenin kara gulduruye donustugu the menu sinemasini inceliyoruz 13

Diğer yandan film, yemek endüstrisini, fahiş fiyatlara satılan küçük porsiyonları ve sosyal medyadaki etkileşim çabasını da irdeliyor olabilir. Gerçekçi olmayan ya da tuhaf olan diyelim, restorandaki müşterilerin ölümü çok kolay kabullenmesi.

psikopat bir sefin husus alindigi ve endisenin kara gulduruye donustugu the menu sinemasini inceliyoruz 14 f8qKHQwX

Siz film hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

psikopat bir sefin husus alindigi ve endisenin kara gulduruye donustugu the menu sinemasini inceliyoruz 15 pjU56CnV

Kaynak: https://onedio.com/haber/psikopat-bir-sefin-konu-alindigi-ve-korkunun-kara-komediye-donustugu-the-menu-filmini-inceliyoruz-1123472

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu