Gündem

Prof. Mehmet Ceyhan: ‘Açıklanan Hadise Sayıları Gerçeği Yansıtmıyor’

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘salgın bitti’ izlenimi veren açıklamalarını eleştirdi. Ceyhan’a nazaran açıklanan hadise sayıları gerçeği yansıtmıyor. 

prof mehmet ceyhan aciklanan hadise sayilari gercegi yansitmiyor 0 BHdXh1iG

Bakan Koca’nın son periyottaki açıklamaları salgının tesirinin yeterlice azaldığına işaret ediyordu. 

Geçtiğimiz hafta ‘Özellikle sıfır hadise olan, sıfır ağır bakım hastası olan vilayetlerimiz olmaya başladı. 19 vilayetimizde, ağır bakımda yatan hasta sayısı sıfır.’  halinde bir açıklama yapan KocaBilim Şurası’nın çok değerli bir toplantı yapacağını söyleyerek maske zorunluluğunun kaldırılabileceği sinyalini vermişti.

Optimist açıklamalarını Twitter’da da sürdüren Koca, 15 Nisan’da yaptığı paylaşımda ‘Gözümüz aydın. 5 binin altını gördük’ derken bir gün sonra olay sayısının 4 bin 86 olduğunu duyurmuştu.

????

????

“Vaka sayıları gerçeği yansıtmıyor”

prof mehmet ceyhan aciklanan hadise sayilari gercegi yansitmiyor 1 8UTFdDKX

Cumhuriyet‘e konuşan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni varyantlarla birlikte olay sayısının artacağını belirterek, “Salgın yazgıya kısmete kaldı. Yeni varyantlar çıkmaya devam ediyor. Her ülke araştırma yapıyor fakat Türkiye yapmıyor. Bu nedenle ülkemizde hangi varyantlar var bilmiyoruz” dedi. 

Ceyhan, Türkiye’nin şu an 5. dalgayı yaşadığını söyleyerek, “Salgın düz bir çizgi üzere ilerlemiyor. Olayların durağanlaştığı devir oluyor lakin gerisinden artış devri yaşanıyor. Türkiye’de açıklanan olay sayıları gerçeği yansıtmıyor. Test yapma kriterleri zorlaştırıldı. Eski kritlerdeki üzere test yapılsa bunun 5-10 katı hadise sayısı çıkar” diye konuştu. 

Fahrettin Koca’nın salgın bitiyor tarafında yaptığı açıklamalara reaksiyon gösteren Ceyhan, “Devlet, salgın uzmanı olmadığı için salgın yokmuş üzere iktisat, toplumsal hayat, turizm canlansın diyor. Turizm ve iktisat canlansın demek yanlış. Beşerler huzursuz olduğu için canlanamıyor. Vatandaşlar da bu olayların doğruyu yansıtmadığını biliyor” tabirlerini kullandı.

“Salgın bitmedi”

prof mehmet ceyhan aciklanan hadise sayilari gercegi yansitmiyor 2 mCm7ErkH

Halk Sıhhati Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık da ‘Dünya genelinde salgının bittiğini söyleyemeyiz” diyerek “Salgının görünümünde çok kıymetli değişiklikler var. DSÖ’de yeni varyantları ‘endişe verici’ olarak tanımladı. BA.4 ve BA.5 tasa verici varyant listesine eklendi. Salgın nerede süratli çoğalıyorsa, yeni varyantların ortaya çıkması daha kolay hale geliyor” tabirlerini kullandı. 

Saltık, DSÖ’nün “Pandemi şimdi bitmedi” açıklamasını anımsatarak “Sağlık Bakanlığı mevsimden medet umarak, aşıyı da bitirerek salgına harcama yapmak istemiyor. AKP iktidarı ve Sıhhat Bakanlığı kumar oynuyor. Halkın sıhhatiyle oynuyor” dedi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/prof-mehmet-ceyhan-aciklanan-vaka-sayilari-gercegi-yansitmiyor-1061989

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu