Gündem

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Yer Göstererek Uyardı: ‘8’e Kadar Deprem Üretebilir’

Sosyal medya paylaşımındaki iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Tunceli’de açık havada yüzlerce kişinin katılımıyla düzenlenen, ‘Depremde neler yapılabilir’ konulu panele katılan jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Ercan, “Kırık ne kadar yaşlıysa o kadar küçük deprem üretir. Yedisu kolu var ve en çekinceli yer. Burası 8’e kadar deprem üretebilir” dedi.

Bingöl Yedisu fay hattının 8 büyüklüğüne kadar deprem üretebileceğini söyleyen Prof. Dr. Ercan, “Gerginlik birikiminin boşalması gerekiyor. Boşaldığı zaman yerde kırık oluşuyor. Kırık ne kadar yaşlıysa o kadar küçük deprem üretir. Genç olan Kuzey Anadolu kırığı, bizim kuzeyimizde. Orada Kargapazarı kırığı yani Yedisu kolu var ve orası en çekinceli yer” dedi.

prof dr ovgun ahmet ercan yer gostererek uyardi 8e kadar deprem uretebilir 0 lniRKNb8

”Burası 8’e kadar deprem üretebilir. Kaldı ki 1939’da Erzincan’daki olan depremin 7.9 büyüklüğünde olduğunu biliyorsunuz ve bunun yıkım gücü 11’dir. Bu deprem, yaklaşık 33 bin kişiyi kara kış gününde, kimisini dondurarak kimisini de sobalardan çıkan yangınla yakarak canlarını almıştır”

prof dr ovgun ahmet ercan yer gostererek uyardi 8e kadar deprem uretebilir 1 LMn7sRVY

Kaynak: https://onedio.com/haber/prof-dr-ovgun-ahmet-ercan-yer-gostererek-uyardi-8-e-kadar-deprem-uretebilir-1131486

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu