Kripto Para

Portekiz Bankalarının Maksadında Kripto Borsaları Var

Birden fazla Portekiz bankası, “risk yönetimi” ile ilgili nedenlerden ötürü kripto borsalarına ilişkin hesapları kapatmaya başladı.

Portekiz, kriptoyla ilgili yararlara sermaye karı vergisi uygulamaması nedeniyle son yıllarda kendisine bir kripto cenneti olarak ün kazandı. Lakin son birkaç ayda, hükümet ve finans bölümü, öteki AB ülkeleri ile uyumlu olarak kriptoyu düzenlemeye istekli görünüyor.

Portekiz Kripto Borsaları Gücünü Kaybediyor

Portekiz’deki büyük bankalar, risk idaresiyle ilgili sıkıntılar nedeniyle Portekiz Bankası’na kayıtlı olan kripto şirketlerinin banka hesabını kapattı.

Bloomberg’te yer alan haberde, Banco Comercial Portugues (BCP) ve Banco Santander’in yanı sıra Caixa Geral de Depósitos, BiG ve Abanca da dahil olmak üzere büyük bankaların kripto borsalarını kapattığı belirtildi. Kapanan kripto borsaları ortasında Criptoloja, Mind The Coin, Luso Digital Assets ve ismini açıklanmamasını tercih eden öbür bir kripto şirketi yer aldı.

Konuyu takip ettiğini söyleyen Portekiz Merkez Bankası Lideri Mário Centeno, finansal kuruluşların istediklerini yapma yetkisine sahip olduğunu belirttiği açıklamasını şu formda yaptı:

“Banka hesabı hizmetleri açma yahut sunmaya devam etme kararı, bu üzere durumlarda her bir bankacılık kurumunun uyguladığı risk idaresi siyasetlerine bağlıdır.”

Portekiz Merkez Bankası’nın borsa düzenlemesi, dijital platformların kara para aklama için kullanılmasını ve terörizm finansmanının önüne geçilmesi için hususlar içeriyor. Fakat, kripto bölümü için şimdi ek düzenleme bulunmuyor.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/portekiz-bankalarinin-hedefinde-kripto-borsalari-var/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu