Sıradaki içerik:

Realme X3’ün Özellikleri TENAA’da Ortaya Çıktı

e
sv

Playstation, Xbox Gibi Oyun Konsollarına Yeni Ek Vergi Geliyor!

402 okunma

Oyuncuların yeni kuşak konsollar amacıyla para biriktirmeye başladığı şu zamanlarda oyuncuları ve daha çoğu bireyi üzecek yeni bir karar alındı. Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla oyun konsolu ve daha çoğu ürüne ek gümrük vergisi geldi.

Ülkemizde donanım, bilgisayar ve oyun konsolu alabilmek isteyen oyuncuların karşısına maalesef korkunç fiyatlar çıkabiliyor. Bu ürünlerin vatan dışına göre daha pahalı olmasıysa ülkemizde bu tür ürünlere yapılan vergilerden kaynaklanıyor. Fakat bugün belirtiler bir karar, oyuncuların ve daha çoğu bireyin elini cebinde bırakmasına sebep olacak.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren mevzuya dair Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre birtakım endüstri ürünleri ile video konsolu, karnaval eşyası, golf sopası gibi eşyaların ithalatında ek gümrük vergisi uygulanacak. Yani bu tür ürünlerin fiyatı daha da artacak.

Karara göre kauçuk iplikler, plastik plaka / levhalar, demir ya da çelikten vidalar, plastik ve metal düğmeler, birtakım kaynak telleri, kağıt kesme makineleri, hava perdeleri, transformatörler, redresörler, sesli işaret cihazları, kesintisiz güç kaynakları, hoparlörler, röleler, multimetreler, saatler, kronometreler, aydınlatma cihazları ve aksam parçaları, hidrolik presler, video konsolları, bayram ve karnaval eşyası, sirk eşyası, çıtçıtlar ve bunların aksamları, golf sopaları ve açık hava oyunlarına mahsus eşyalara ek gümrük vergisi uygulanacak.

Kararda bahsi geride bıraktığımız her ürün amacıyla aynı oranda vergi uygulanmayacak. Söz hususu ek gümrük vergisi, ürünlere göre yüzde 5 ila yüzde 50 arasında değişecek. Bunun yanı sıra bir diğer Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla gelişmekte olan ülkelerden tekstil ve konfeksiyon ürünleri ithalatında düşük oranda yapılan ek gümrük vergileri de diğer ülkelerin standardına çıkarılacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre oyun konsollarına getirilen bu ek yüzde 50’lik vergi, 18 Nisan 2020 ile 30 Eylül 2020 tarihler arasında geçerli olacak. Habertürk’ün yapmış bulunduğu habere göreyse bugün yayımlanan karar uyarınca 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren konsollardaki ek gümrük vergisi seviyesi yüzde 20 olarak uygulanacak.

Yerli yapımcıların desteklenmesi ve istihdamın korunmasını hedefleyen yeni düzenlemelerle istikbal kuşak oyun konsollarının fiyatlarını hiç beklemediğimiz kadar yüksek görebiliriz. Merakla beklenilen yeni PlayStation 5 ve Xbox Series X’in fiyatlarının ek vergiyle 7.000 TL’yi geçip gitmesini bekleyebiliriz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.