Sıradaki içerik:

PUBG Mobile Sezon 13. Seviye Ödülleri Sızdı!

e
sv

PlayStation 5 Yeni Motoru CPU Performansını Arttıracak!

717 okunma

Sony PlayStation 5 yıl sonuna doğru çıkacak ama bu konsol hakkında yeni bilgiler bize daha çok şey kazandırıyor. Daha önce, şirket bu konsolun donanım özelliklerini resmen yayınladı.

Bununla birlikte, PS5’in nasıl görüneceğini hala bilmiyoruz. Raporlar, şirketin PS5 hakkında bu yıl Mayıs/Haziran aylarında daha fazla bilgi vereceğini iddia ediyor. Bunun olmasını beklerken PS5 ile ilgili daha fazla bilgiye sahibiz.

Kısa süre önce, Kanadalı üretim ekibi Cradle Games’in yönetiminde olan Marc-André Jutras, PS5’in yeni Tempest motorunu yorumladı. Ona göre, yeni PlayStation 5 ses motoru CPU performansını büyük ölçüde artırabilir.

Marc-André Jutras’a göre, Tempest motorunun desteklediği 3D ses efekti kendi içinde yeni bir kavram değil. Bununla birlikte, Tempest motoruyla PS5’e donanım düzeyinde 3D ses efektleri uygulamak daha kolay değil, aynı zamanda daha iyi sonuçlar da sağlıyor.

Tempest motorunun daha derin kazma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor ve donanım ivmesi CPU iş parçacığını ağır ses hesaplamalarından kurtardığı için, bir anlamda CPU’nun performansını da büyük ölçüde geliştiriyor.

Son zamanlarda yapılan bir sızıntı, PS5 oyuncularının PS Store’daki bir oyunu indirmeden deneyebileceklerini gösteriyor. Bu deneme, oyuncunun bir karar vermesine yardımcı olacak. (satın alıp almama). 

İndirmesiz oyun prensibi, bulut oyunlarında daha popüler. Sony’nin şu anki PS Now hizmetinde olduğu gibi, oyunu internet üzerinden uzaktaki bir sunucuda deneyebilirsiniz. İnternet bağlantınız olduğu sürece bunu istediğiniz zaman deneyebilirsiniz. Son spekülasyonlar Sony’nin 4 Haziran’da resmi olarak daha fazla PS5 bilgisi açıklayacağını iddia ediyor.

Sony PlayStation 5, özel bir AMD 8 çekirdekli 3.5GHz Zen 2 CPU, 36 set CU birimi içeren özel bir RDNA 2 GPU, 10.28 TFLOP’ların bir kayan nokta bilgi işlem kapasitesi, 16GB GDDR6 bellek, özel 825GB SSD ve bir 4K UHD Blu-ray sürücü. SSD, PS5 performans iyileştirmesinin anahtarı olacak gibi duruyor.

PS4’ün arama süresi 2-50 saniye sürerken PS5 neredeyse anında gerçekleşecek. Yükleme hızı açısından PS5, 0.27 saniyede 2GB bellek yüklerken, PS4’ün 1GB yüklenmesi 20 saniye sürecek. Sony, yeni SSD’nin PS5 oyun yükleme hızını önemli ölçüde hızlandıracağına inanıyor. Şirkete göre, oyunlar neredeyse hiçbir yükleme süresi olmadan bir saniye içinde başlayabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.