Sıradaki içerik:

Google, Apple’ın 14’teki Yenilikleriyle Dalga Geçiyor!

e
sv

PlayStation 5’in Ön Siparişe Açılır Açılmaz Tükenme Sebebi Neydi?

avatar

Çağrı

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yalnızca iki gün evvelce fiyatı ve çıkış tarihi duyurulan PlayStation 5, ön siparişe sunulduğu perakende mağazalarında hemen tükendi. Fakat bu yoğun ilginin gerisinde oyuncular değil alış veriş botları yatıyor.
Sony, yeni kuşak oyun konsolu PlayStation 5’in fiyatını ve çıkış tarihini geçen zamanlarda gerçekleştirdiği bir online aktivite ile resmi olarak tanıttı. Sony’nin açıklamasının sonrasında uluslararası hizmet veren pek çok perakendeci, PlayStation 5’i ön siparişe açtı fakat ön siparişe açılan bütün birimler kısa vakit içersinde tükendi.

PlayStation 5’e bütün dünyada yoğun bir ilgi olacağı beklenilen bir şeydi fakat perakendecilerin rastgele bir açıklama yapmadan konsolu ön siparişe sunmaları ve yayılan birimlerin kısa vakitde tükenmesi, PlayStation 5’i ilk alanlardan biri olmak isteyen oyun severleri pek de memnun etmedi. Peki, bu yoğun ilginin gerisinde aslında de oyuncular mı var?

PlayStation 5, daha satışa sunulmadan karaborsaya düştü

Kotaku doğrulusunda paylaşılan bir habere göre perakende mağazalarında ön siparişe yayılan PlayStation 5’lerin kısa sürede tükenmesinin asıl niçini, fırsatçılar doğrulusunda sarfedilen alış veriş botları. Gerçek bir insan istediği ürünü bulup alış veriş sepetine ekleyene kadar defalarca sipariş verebilen bu botlar, stokların kısa sürede tükenip ürünün karaborsaya düşmesine niçin oluyor.

eBay’deki 25 bin dolarlık PS5 ilanı

Kısa vakit evvelce sizlerle paylaşmış olduğumuz bir haberde PlayStation 5’in eBay’de karaborsaya düştüğünden ve 25 bin dolara yakın fiyat teklifleri aldığından bahsetmiştik. Kotaku doğrulusunda paylaşılan verilere göre bu PlayStation 5’lerden çoğu, alış veriş botları ile süratli bir şekilde defalarca PS5 ön siparişi veren fırsatçılara ait.

Kotaku’nun haberine göre alış veriş botları, bilhassa koronavirüs nedeniyle online alış verişin yükselmesi ile beraber daha da tanınmış duruma gelmeye başladı. Sony de bu durumun farkında olacak ki PlayStation 5 amacıyla perakendecilerden bağımsız kendi ön sipariş sistemini oluşturdu. Sony’nin kendi ön sipariş sisteminde her PSN kullanıcısının kendi ön sipariş URL’si olmasından bir botun sisteme girip aniden çok PS5 siparişi vermesi olası olmuyor.

Alışveriş botlarına RTX 3080 ön siparişleri de kurban gitti

Üstelik alış veriş botlarından yalnızca PlayStation 5 ön siparişleri değil, NVIDIA’nın yeni amiral gemisi ekran kartı RTX 3080 de etkilendi. Alışveriş botları nedeniyle RTX 3080 ön siparişleri hiç açılamadı desek yeridir. Zira botlar o kadar süratli ön sipariş veriyorlardı ki ön sipariş sistemindeki ‘Çok Yakında’ yazısı direkt olarak ‘Tükendi’ yazısına dönüştü.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.