Kripto Para

Platypus Finance, Kullanıcılar İçin Tazminat Portalı Oluşturdu

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Platypus Finance, uğradığı 9,1 milyon dolarlık akının akabinde, kullanıcılara ne kadar alacağı olduğunu gösteren bir portal oluşturdu.

Platypus Finance grubu, kullanıcıların hesaplama yanlışları bulmaları halinde, 3 Mart’tan evvel bir form aracılığıyla ilgili ispatları göndermeleri gerektiğini söyledi.

8,5 Milyon Dolarlık Varlık Çalınmıştı

DeFi protokolü Platypus Finance, 16 Şubat’ta, Platypus USD (USP) stablecoin’in ABD doları ile olan sabitliğini bozmaya iten bir flash kredi saldırısına maruz kalmıştı.

Platypus, ana havuzundan yaklaşık 8,5 milyon dolarlık bir kayıp olduğunu paylaştı. Bu gelişme üzerine firma, ödül pazarlığı yapmak için bilgisayar korsanlarıyla bağlantıya geçtiklerini söyledi. Platypus denetçisi Omniscia’nın atak sonrası raporu, akının yanlış dizindeki kodlar nedeniyle olabileceğini belirtti.

Saldırıdan sonra takım, kullanıcıların fonları için bir tazminat planı üzerinde çalıştı. Takım 23 Şubat’ta, dondurulmuş stablecoin’leri yine basarak ana havuz fonlarının yaklaşık yüzde 78’ini iade etmeye çalıştıklarını duyurdu. Takım ayrıyeten ikinci ve üçüncü taarruzların olduğunu da doğruladı. Bu akınlarda 667.000 dolar daha çalındı ve toplam kayıp yaklaşık 9,1 milyon dolar oldu.

Bu gelişmelerin üzerinde protokol, kullanıcıların platformdan ne kadar tazminat alabileceklerini denetim etmelerini sağlayan bir sayfa başlattı. Başlatılan bu sayfa, kullanıcıların hücumdan sonra ne kadar alacaklı olduklarını hesaplamalarını sağlayan çeşitli kısımlar içeriyor. Bu kısımlar ortasında, taarruz öncesi net paha ve taarruz sonrası yapılan ayarlamalar yer alıyor.

Ekip ayrıyeten, rastgele birinin hesaplamada yanılgı bulması durumunda 3 Mart’tan evvel bir form aracılığıyla destekleyici delil sunmalarını talep etti. DeFi protokolü, tüm geri bildirimler alındıktan sonra hesaplamalar son formunu vereceklerini belirtti. Tüm geri bildirimler gerçekleştikten sonra, Mart ayı içerisinde kullanıcılar birinci tazminatlarını talep edebilecekler.

Proje grubu, geri ödemelerin şu anda en büyük öncelikleri olduğunu ve kalan fonları kurtarmak için çalıştıklarını söyledi. Bununla birlikte Fransız polisi, hack olayıyla ilgili iki şüpheliyi tutukladı. Polisler tutukladıkları saldırganlardan 222.000 dolar bedelinde kripto varlık ele geçirdi.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/platypus-finance-kullanicilar-icin-tazminat-portali-olusturdu/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu