Sıradaki içerik:

Facebook Venue: Canlı Yayın Uygulaması!

e
sv

Peak Games, Açıklama Yaptı!

avatar

Çağrı

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Peak Games’in, ABD’li mobil oyun devi Zynga tarafından 1,8 milyar dolar karşılığında satın alınması büyük ses getirdi. Satış işlemleri hakkında Peak Strateji Direktörü Ömer İnönü açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz senelerde ABD’de ve Türkiye’de yayınladığı reklam filmleri ve milyonlarca oyuncuya sahip mobil oyunlarıyla ismini duyuran Peak Games, adeta ABD’li Zynga’ya satıldı. 1,8 milyar dolarlık resmi satış değeriyle Türkiye tarihinin en kıymetli girişimi olan Peak Games, küresel iş aleminde da gündem yarattı.

Peak Strateji Direktörü Ömer İnönü basın mensuplarının katılımı ile gerçekleştirdiği Zoom toplantısında, satış işlemlerinde dair mühim açıklamalarda bulundu. İnönü, Peak Games’in hangi amaçla bu tür bir anlaşmayla satıldığını da açıkladı.

Peak Games ekibinin yaş ortalamasının yalnızca 29 bulunduğuna ilgi çeken İnönü, şirketin mobil oyunlarla son 10 senede 100 milyonlarca insana ulaştığını ifade etti. Hem de İnönü, bu başarıyı sürdürmek ve milyarlarla ifade edilen kullanıcı sayısına ulaşmak hedefiyle şirketin Zynga ile satış uyuşması imzaladığını belirtti.

ABD odaklı Zynga, halka açık bir şirket bulunduğu amacıyla Peak Games’e kıyasla finansal olarak çok daha kuvvetli konumda. Bu finansal gücün de bir neticesi olarak daha çok yatırım yapıp gerçekte den de milyarlarla ifade edilebilecek kadar yüksek sayıda oyuncuya ulaşması olası oluyor. İnönü’nün açıklamalarından da Peak Games’in Zynga yapısında daha çok kullanıcıya ulaşma hedefiyle satıldığını kavramak olası.

Zynga ve Peak Games satış uyuşması neticesinda, Peak Games’in idare kadrosu değişmeyecek. Hem de şirketin merkezi İstanbul’da bulunmaya devam edecek. İnönü, “1,8 milyar dolarlık bu uyuşma ile Peak faaliyetlerine Zynga ile birlikte devam ediyor olacak” sözleriyle gerçekte şirketin eski yapısını ve kültürünü koruyacağını da doğrulamış oluyor.

Sözlerine uyuşmanın önemini vurgulayarak devam eden İnönü, “Bu uyuşma yalnızca Türk teknoloji tarihinin değil aynı vakitte Türkiye tarihinin en büyük uyuşmalarından biri oldu. “Kurucumuz ve CEO’muz Sidar Şahin önderliğinde İstanbul’daki ofisimizden operasyonlarımıza ve faaliyetlerimize devam ediyor olacağız. Operasyonlarımız tekrar Peak markası altında devam edecek” açıklamasında bulundu.

“Joponya’da her 10 kişiden biri Toon Blast oynuyor” 

Peak Games’in ana oyunları olan Toon Blast ve Toy Blast, dünya çapında 400 milyon kullanıcıya sahip. Ömer İnönü ise bu oyunların nasıl böylesine büyük kitlelere ulaştığını şöyle açıklıyor:

“Bu anlaşma ile beraber bu sürecin hızlanarak devam edeceğine inanıyoruz. Bu anlaşmanın herkese ilham vermesini umut ediyoruz. Oyunlarımız Toon Blast ve Toy Blast Amerika’nın en çok sevilen oyunları arasında yer alıyor. 2019 yılında Toon Blast oyunu özellikle Japonya’da büyütmeye başladık. Bu oyunlar bugün itibariyle Japonya’nın en çok sevilen oyunları arasında yer alıyor. Japonya’da her 10 kişiden biri Toon Blast oynuyor.”

Peak Games, Türkiye’ye vergi vermeye devam edecek:

atış işlemiyle birlikte en çok merak edilen konulardan bir tanesi de Peak Games’in Türkiye sınırları içerisinde vergi ödemeye devam edip etmeyeceği konusuydu. İnönü, “Türkiye’nin en çok vergi veren şirketlerinden biri olmak bizim için çok büyük bir gurur kaynağı. Bu anlaşmayla da bunun değişmeyeceğini belirtmek istiyorum. Türkiye’ye vergi vermeye, Türkiye’ye katkı vermeye devam ediyor olacağız” dedi. 

Dünya üzerinde günlük olarak 12 milyon kullanıcıya eriştiklerini ifade eden İnönü, “Gerçekten çok büyük bir rakam. Bu rakam Zynga’nın günlü kullanıcı sayısını yüzde 60 oranında artırıyor olacak. Bu, oyunlarımızın başarısını ve kullanıcı ile aramızdaki bağı gösteriyor” sözlerini sarf etti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.