Gündem

Pazarlarda Alım Gücü Düştü: Vatandaş Nakit Bulamıyor!

Enflasyondaki yükseliş alışveriş alışkanlıklarını değiştirdi. Semt pazarlarında yalnızca nakit periyodu sona erdi. Düşen alım gücü ile vatandaş borçlu hayat formuna geçerken, pazarlarda da eskisi üzere kilolarca meyve zerzevat alamıyor. 

Düşen alım gücü ile fiyatlar artışları semt pazarlarında esnafın dijital dönüşümünü hızlandırarak kredi kartı ödemelerinin kabul edilmesi uygulaması başlattı.

pazarlarda alim gucu dustu vatandas nakit bulamiyor 0 i62g4Dwd

Daha evvel giysi ve şarküteri üzere kategorilerde uygulanan ödeme prosedürünün başka kategorilere de yayıldığını söyleyen İstanbul Pazarcılar Odası Lideri Mesut Şengün, “Artık sayı ile meyve zerzevat alınıyor. Biz de müşteriyi markete kaptırmamak için POS aygıtına geçtik” dedi.

Şengün’ün verdiği bilgilere nazaran salgın öncesinde yüzde 25-30 civarında olan POS kullanım oranı şimdilerde yüzde 80’lere ulaştı.

20 yılın doruğundaki enflasyon ile sendikaların araştırmaları da minimum fiyatın daha birinci dört ayda eridiğini ve yoksulluk hududunun gerisine düştüğünü gösteriyor. Türk-İş’in araştırmasında, martta dört kişilik ailenin açlık sonu 4 bin 928, yoksulluk hududu 16 bin 52 lira olarak hesaplanmıştı.

pazarlarda alim gucu dustu vatandas nakit bulamiyor 1 D2uufHIG

Dünya’dan Yener Karadeniz haberine göre, bir pazarcı, tüketicilerin artık ikişer üçer adet eser almaya başladığını anlatarak şunları söyledi: 

Kimi pazarlarda o denli bir duruma geldi ki iki-üç domates alan beşerler var. Patlıcanı, salatalığı da tıpkı formda. Nakit bulundurma zorluğu da arttı. Ekseriyetle orta ve sabit gelirli insanlara hitap ediyoruz. Sabit gelirli vatandaşlar da çoklukla kredi kartı kullanıyor. O müşteriyi de kaybetmemek ismine kredi kartı yaygınlaştı. Daha evvel besinde değil de yalnızca giyside kredi kartı kullanılırdı. Artık besin da kullanılıyor. Her tezgahta var. Biz de gelen talep üzerine kullanmaya başladık. Müşteriyi kaybetmemek için komitesi göze alarak kullanıyoruz. Müşteri de talep ediyor. Mecbur kaldık.

Kaynak: https://onedio.com/haber/pazarlarda-alim-gucu-dustu-vatandas-nakit-bulamiyor-1062332

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu