Teknoloji Haberleri

Pandemiyle Hayatımıza Giren FOMO Normalleşmeyle yerini FOGO ve FONO’ya Bırakıyor!

Pandeminin başlamasıyla hayatımız FOMO diye bir kavram girdi. Fear of missing out yani kaçırma dehşetinin kısaltması olan bu sözcüğün normalleşmeyle yerini FOGO yahut FONO’ya bıraktığını müjdeliyoruz. FOGO için dışarı çıkma korkusu ve FONO için ise olağanlaşma korkusu diyebiliriz. Pekala bu kavramlar hayatımıza FOMO üzere entegre olacak mı? Gelin bu kavramlara ve Kovid sonrası hayata tesirlerine birlikte baklaım.

Birinci olarak FOMO ile başlayalım. Nedir bu FOMO? Dediğinizi duyar üzereyiz. Gelin örneklerle anlatalım.

pandemiyle hayatimiza giren fomo normallesmeyle yerini fogo ve fonoya birakiyor 0 7U3raX7C

FOMO (Fear of Missing Out) yani kaçırma korkusu diye Türkçe’ye çevrilen bu durumu pandeminin birinci günlerindeki tuvalet kağıdı çılgınlığından hatırlarsınız. Herkes çılgınlar üzere marketlere hamle ederek her şeyi talan etmişti. İşte bunun ardında ruhsal bir neden yatıyor. Bu da kısaca FOMO olarak isimlendiriliyor. Bir şeyi o an elde edemediğinizde sonrasında güya alamayacakmışsınız üzere hissediyorsanız buna FOMO deniliyor. FOMO son birkaç yıldır hayatımızın her alanında karşımıza çıktı. Lakin o günler geride kalıyor zira yeni ruhsal meseleler kapıda.

Maske yasağının neredeyse büsbütün kalkması ve insanların tekrar toplumsallaşmaya başlaması FONO ve FOGO’yu tetikledi.

pandemiyle hayatimiza giren fomo normallesmeyle yerini fogo ve fonoya birakiyor 1 W3RhicVI

Toplu taşıma araçları ve hastaneler haricinde artık bir maske yasağı uygulanmıyor. Birinci etapta açık alanlardan kaldırılan maske yasağı artık AVM, spor salonları, stadyumlar, kafeler ve barları da kapsadı. Güzel zati bir birçoklarında bu yasağa pek dikkat edilmiyordu. Artık bu durum resmileşti.

Pandemi bitti pekala artık ne olacak?

pandemiyle hayatimiza giren fomo normallesmeyle yerini fogo ve fonoya birakiyor 2 nGGb4CA9

Yani aslında pandemi büsbütün bitmedi lakin insanoğlu her şeye alıştığı üzere hastalığın varlığını kabul ederek yaşamaya alıştı diyebiliriz. Bayram geldi ve beşerler iki yılın hıncını çıkarırcasına bayramlaşmaya ve toplumsallaşmaya başladı. Bu da bazılarımızda olağanlaşma ve dışarı çıkma korkusu üzere ruhsal durumları tetikledi. FONO ve FOGO olarak kısaltılan bu endişeler önümüzdeki birkaç ay daha gündemde olacağa benziyor.

Nasıl oluyor da olağandan korkmak yeni olağan oluyor?

pandemiyle hayatimiza giren fomo normallesmeyle yerini fogo ve fonoya birakiyor 3 rdyS3Dei

Uzman psikiyatrlar bu durumun çok olağan olduğunu lisana getiriyor. Yapılan araştırmalar nüfusun bir kısmının uzun müddettir konuttan çalıştığı ve izole yaşadığı için bu tıp dehşetlere kapılmasını doğal karşılıyor. FONO ve FOGO üzere tabirlerin FOMO kadar uzun mühlet ortamızda kalmadan kısa vakitte silineceğini umuyoruz.

Kaynak: https://onedio.com/haber/pandemiyle-hayatimiza-giren-fomo-normallesmeyle-yerini-fogo-ve-fono-ya-birakiyor-1065187

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu