Donanım

Oyuncular için makûs haber! Donanım fiyatları artıyor

Pandeminin tesirleri teknoloji kesimi üzerinde devam ederken, dünya genelindeki ekonomik kriz fiyatları epey yükseltmiş durumda. Ülkemiz için ise artan kur fiyatları ile birlikte bu durumda daha da vahim bir hâl almış durumda. Fakat önümüzdeki donanım fiyatları çok daha ulaşılamaz bir noktaya ulaşabilir.

3 nm üretim ile birlikte donanım fiyatları fırlayacak

Yeni ekran kartları ve işlemciler hâli hazırda ulaşılması güç sayılara ulaştı. Lakin gelen raporlara nazaran donanım fiyatları önümüzdeki yıl da artmaya devam edecek. Yapılan tezlere nazaran en kıymetli çip üreticilerinden biri olan TSMC fiyatlarında kıymetli bir artış yapacak.

oyuncular icin mak s haber donanim fiyatlari artiyor 0 REbuYuNm

Tayvan merkezli şirket, önümüzdeki yıldan itibaren 3 nm üretim süreci ile birlikte fiyatlarında değerli bir artış yapmayı planlıyor. Bu durum bilhassa üst seviye ekran kartları ve işlemcilerin fiyatlarına epeyce olumsuz yansıyacak. Doğal olarak oyunseverler de bu durumdan olumsuz etkilenecek.

AMD, NVIDIA ve Apple üzere markalara çip üreten TSMC bu manada epeyce güçlü durumda. Bilhassa yeni kuşak 3 nm üretim süreci kelam konusu olduğunda TSMC’nin eli epey güçlü. Hâl böyleyken TSMC elindeki bu gücü kullanarak fiyatları da kıymetli oranda yükseltebilir.

Hem AMD hem de NVIDIA, tedarik konusunda sırtını TSMC’ye yaslamış durumda. NVIDIA’nın yeni ekran kartları RTX 40 serisinde fiyat artışları net bir biçimde görüldü. AMD ise üretim sürecinde 5 nm ve 6 nm teknolojisini kullanarak fiyatlarını biraz olsun daha düşük tutmayı başardı.

oyuncular icin mak s haber donanim fiyatlari artiyor 1 iHBid8lt

Ancak gün sonunda her iki değerli ekran kartı üreticisi de TSMC’ye epey bağlı durumda. Gelecek yeni donanımlarda markaların 3 nm teknolojisine geçmesi ile fiyatlar da kıymetli oranda artacaktır. Şayet gelişmeler bu halde sürmeye devam ederse gelecekte bizleri çok daha değerli donanımlar bekliyor.

Bilgisayarlarda üst seviye donanım toplamak artık düzgünce hayal olarak üzere görünüyor. Pekala siz artan donanım fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/oyuncular-icin-kotu-haber-donanim-fiyatlari-artiyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu