Gündem

Osmanlı Devrine İlişkin Paralar İnternet Üzerinden Milyonlarca Liraya Satılıyor

Osmanlı periyoduna ilişkin paralar, elektronik ticaret süreçlerinin yapıldığı platformda milyonlarca liraya satışa sunuldu. İnternette 17 binden fazla ilanda en yüksek fiyat biçilen 5’inci Mehmed devrine ilişkin delikli 20 para 50 milyon, 2’nci Abdülhamid devrine ilişkin para ise 42 milyon liradan satışa çıkarıldı. Tüketiciler Birliği Antalya Şube Lideri Neşet Gündüz, ihtarda bulunup, ‘Satın almak isteyenler, konunun uzmanlarıyla görüşsün’ dedi.

osmanli devrine iliskin paralar internet uzerinden milyonlarca liraya satiliyor 0 JrEf1Cqr

Tarihi eser ya da antika niteliği taşıdığı düşünülen madeni paraların satışı için elektronik ticaret süreçlerinin yapıldığı platformda oluşturulan ilanlarda ‘koleksiyonculara yönelik’, ‘tarihi para’ üzere tabirlerin yanı sıra hangi periyoda ilişkin olduğu üzere bilgileri paylaşılıyor. İnternet sitesinde ‘para, madalya’ başlığı altındaki 17 binden fazla ilan arasında 5’inci Mehmed devrine ilişkin delikli para en yüksek fiyattan satışa sunuldu.

Fiyatlar 50 milyona kadar yükesliyor

osmanli devrine iliskin paralar internet uzerinden milyonlarca liraya satiliyor 1 H3tBPVVp

Osmanlı İmparatorluğu’nun 35’inci padişahı 5’inci Mehmed periyoduna ilişkin delikli 20 paraya sahibi, 50 milyon lira fiyat biçti. Osmanlı’nın 34’üncü ve son padişahı 2’nci Abdülhamid periyoduna ilişkin para da sahibi tarafından 42 milyon liradan satışa sunuldu. Birden fazla Osmanlı’ya ait paraların satışa sunulduğu ilanlar ortasında farklı devirlerde kullanılan yabancı paralar da yer alıyor.

‘Hukuki süreçle karşı karşıya kalabilirsiniz’

osmanli devrine iliskin paralar internet uzerinden milyonlarca liraya satiliyor 2 LsSwSjHg

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Lideri Neşet Gündüz, internet ortamında ‘tarihi eser’ olarak belirtilen nesnelerin satışı hakkında, ‘Osmanlı paraları tarihi eser niteliği taşımayabilir. Birtakım internet sitelerinde ‘tarihi’, ‘antika’ üzere sözlerle satışa sunuluyor. Satın almak isteyenler dikkatli olsun. Tarihi eser satışı için müze müdürlüğünün müsaadesi olması gerekir. Satış yapılıyorsa da polis buna müdahale edebilir. Satın almak isteyenler peşinat üzere ödeme yapmasın, mevzunun uzmanlarıyla görüşsünler. İnternet ortamında tarihi ya da antika bedeli taşımayan nesnelerin satışı dertli durum yaşatabilir, türel süreçle karşı karşıya kalabilirsiniz’ diye konuştu.

İnternet üzerinden tarihi eser satışı yapılabilir mi?

osmanli devrine iliskin paralar internet uzerinden milyonlarca liraya satiliyor 3 NIunz3iJ

Korunması gerekli etnografik nitelikli kültür varlıklarından müzelere alınması gerekli görülmeyen taşınır kültür varlıkları için müze müdürlüklerince ‘Tescile Tabi Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı Belgesi’ düzenlenerek sahibine iade edilir. Bu doküman, sahipleri tarafından yapıta ait alım satım ve el değiştirme süreçleri mahalline en yakın müze müdürlüğünde yapılır; yeni durum, dokümanın verildiği müzeye yazılı beyan edilir. Yasa dışı yollarla diğerine devredilmesi, satılması ve yurt dışına çıkarılması yasaktır.

Kaynak: https://onedio.com/haber/osmanli-donemine-ait-paralar-internet-uzerinden-milyonlarca-liraya-satiliyor-1065266

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu