Oyun

Opera’nın Oyunculara Özel Gaming İnternet Tarayıcısı Opera GX Nedir? İşte Tüm Hünerleri

Oyunculara özel olarak üretilmiş farklı ekipmanlar ve donanımlara uzun bir müddettir aşinayız. Opera da oyuncular için kolları sıvayarak karşımıza oyunculara özel internet tarayıcısı Opera GX ile çıkmıştı. Pekala nedir bu ‘gamer’ internet tarayıcısı Opera GX? Ne üzere hünerlere sahip, nasıl kullanılır ve daha da kıymetlisi biz oyuncular için hakikaten de ekstra avantajları var mı? Gelin daima birlikte tüm bu sorulara cevap arayalım.

Öncelikle nedir bu Opera GX?

operanin oyunculara ozel gaming internet tarayicisi opera gx nedir iste tum hunerleri 0 PY84HKOC

Daha evvel de bahsettiğimiz üzere Opera GX oyuncular için özel olarak tasarlanmış ve kullanıma sunulmuş bir internet tarayıcısı olarak karşımıza çıkıyor. Opera internet tarayıcısının alıştığımız tüm kullanışlı özelliklerine ek olarak Opera GX bilhassa de oyuncuların işine yarayabilecek bir dizi ek özellik ile birlikte geliyor. Opera GX az sonra bahsedeceğimiz tüm bu özellikleri ile birlikte yaygın olarak kullanılan Google Chrome, Yandex, Microsoft Edge ve Mozilla Firefox üzere başka tanınan internet tarayıcılarından da ayrılıyor.

Opera GX neler vadediyor? Öbür tarayıcılardan farkları neler?

Opera GX tüm bunların yanı sıra oyuncular için özel olarak yaratılmış bir ana sayfa ile geliyor.

operanin oyunculara ozel gaming internet tarayicisi opera gx nedir iste tum hunerleri 1 3EvnufOT

GX Corner isimli bu kısımda bir oyuncunun isteyebileceği çabucak hemen her şeye yer verilmiş. Yeni oyunların hangi platformlar için hangi tarihlerde çıkış yapacaklarını buradan takip edebilir, Steam ve Epic Games Store üzere farklı platformların sundukları farklı ücretsiz oyunların tümüne buradan bir göz atabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra farklı cinslerde oyun teklifleri de alabileceğiniz GX Corner’da farklı platformlarda önemli oranlarda indirime girmiş oyunlar da erişebilirsiniz. Oyun dünyasından en son haberlerin de derlendiği GX Corner için bir oyuncunun istihbarat üssü desek yanlış olmaz.

Bilgisayarın tüm gücünü sömüren tarayıcılardan bıktıysanız Opera GX imdada yetişiyor.

operanin oyunculara ozel gaming internet tarayicisi opera gx nedir iste tum hunerleri 2 BOB3zgnp

Opera GX’in en çok dikkat çeken yanlarından biri de siz ne kadar verirseniz sadece o kadarını kullanması. İnternet tarayıcılarının RAM’i sömürmekle alakalı berbat şöhretleri hepimizin malumu. Fakat Opera GX bu noktada denetimi büsbütün kullanıcıya bırakıyor. Ekranın sol tarafında yer alan denetim çubuğundaki GX Control kısmı sayesinde tarayıcının ne kadar RAM tüketebileceğini kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Böylelikle yüksek performans gerektiren işler esnasında (örneğin oyun oynarken) internette dolaşmak bir zulüm olmaktan çıkıyor. RAM kullanımı kısıtlanabildiği üzere tek bir tıkla Opera GX’in ne kadar işlemci gücü tüketeceğini ayarlamak da sizin elinizde. Bunun yanı sıra tarayıcının internetinizin bant genişliğinden ne kadar faydalanacağını da Network Limiter sayesinde kendiniz ayarlayabilirsiniz. Bu özellik ise art planda bir indirme yaparken muhakkak hayat kurtarıcı olabiliyor.

GX Cleaner ise tarayıcınızı tam manası ile çiçek üzere yapan bir Opera GX eklentisi. İstenmeyen çerezleri, önbelleği, silinen evraklardan arta kalanları ve bilgisayarınızın performansını etkileyecek daha pek çok şeyi GX Cleaner sayesinde tek tuşla temizlemeniz mümkün. Üstelik farklı bir program kurma zahmetine de girmeden! Her şey Opera GX’e son derece şık ve kullanışlı bir biçimde entegre edilmiş durumda.

Opera GX özelleştirme seçenekleri konusunda da çığır açmış durumda.

operanin oyunculara ozel gaming internet tarayicisi opera gx nedir iste tum hunerleri 3 Pi1EbwEZ

Oyuncular için üretilen ekipman ve donanımların ne kadar ‘ışıklı mışıklı’ olduğu malum. Opera GX de bir oyuncu tarayıcısı olma iddiasındayken bu rengarenk seçeneklerden yoksun değil elbette. Oyunculara pek çok özelleştirme seçeneği sunan tarayıcının ana renklerini dilediğiniz üzere düzenleyebilir, kendi temasınızı oluşturabilir yada halihazırda var olanlar ortasından seçim yapabilirsiniz. Tarayıcı seslerinden tutun da animasyonlarına kadar pek çok farklı seçeneği değerlendirebileceğiniz Opera GX ayrıyeten GX Corner’da yer alacak yada almayacak ekstra özellikleri belirlemenize de müsaade veriyor. Örneğin WhatsApp’a tek tıkla ulaşmak istiyor lakin Messenger burada kalabalık etmesin istiyorsanız tüm bunlara tek bir tıkla karar verebilirsiniz. Opera GX’in sunduğu bir öteki dikkate kıymet özellik ise dinamik art plan müziği seçeneği. GX Corner’da yer alan ufak bir ikon ile erişebileceğiniz bu müzik dilendiği vakit tek tıla açılıp kapatılabiliyor. Müziksiz çalışamayan, lakin kelamlı müzikle de başı karışanlardansanız hiç uğraşmadan tek tıkla etkinleştirebileceğiniz bu fon müziği sıkıntınıza derman olabilir.

Alıştığımız Opera’nın tüm âlâ özellikleri çok daha ziyadesiyle Opera GX’te.

operanin oyunculara ozel gaming internet tarayicisi opera gx nedir iste tum hunerleri 4

Opera GX’in selefi Opera’dan ödünç aldığı pek çok yararlı özelliği de var. Bunlardan en değerlisi elbette ki tarayıcıya entegre bir biçimde gelen reklam engelleyici. İsteğe bağlı bir halde açıp kapatabileceğiniz bu reklam engelleyici sayesinde kimi vakit neredeyse dayanılmaz olan pop-up’lar ve rahatsız edici reklamlara veda edebilirsiniz, üstelik rastgele bir üçüncü parti yazılım kullanmadan. Opera GX’in Opera’dan ödünç aldığı bir öteki değerli özelliği ise entegre VPN’e sahip olması. Entegre bir VPN servisi sayesinde bizleri üçüncü parti bir yazılım kullanma eziyetinden bir sefer daha kurtaran Opera GX’in bu eklentisi de tek tıkla etkin edilip meselesiz bir biçimde çalışabiliyor. Tüm bunlara ek olarak tarayıcının en çok dikkat çeken özelliklerinden biri de dilediğiniz web adresine karanlık tema uygulamanızı sağlayan özelliği. Şimdi beta etabındaki bu özellik sayesinde dilediğiniz web sayfasına karanlık teması olmasa bile gece modunu getirebilirsiniz. Bunun için karanlık mod uygulamak istediğiniz sitedeyken sağ tıklayarak ‘Karanlık sayfa uygula’ demeniz kâfi.

Sonuç olarak…

operanin oyunculara ozel gaming internet tarayicisi opera gx nedir iste tum hunerleri 2 BOB3zgnp

Opera GX bir oyuncu tarayıcısı olarak öne çıkartılmış olsa da esasen sunduğu özellikler ile performansa kıymet veren başka internet kullanıcılarına da ilaç üzere gelen bir tarayıcı. Ram ve işlemci kullanımının yanı sıra internet bant genişliğinin de sınırlanabilmesi ile kullanıcıya büyük bir özgürlük alanı sunan Opera GX oyunculara özel barındırdığı oyun haberlerini ve indirimlerini bir ortada sunmak üzere pek çok bilhassa ise çoktan kalpleri çalmış durumda. Hala geliştirilmeye devam eden ve her geçen gün daha da stabil hale gelen tarayıcı gün geçtikçe karanlık sayfa uygulama üzere yeni özelliklere de merhaba diyor. Velhasıl Opera GX tüm bu özellikleri ile rakiplerinden bir adım öne çıkarken bilhassa oyuncuların kesinlikle denemesi gereken bir tarayıcı olduğunu da kanıtlıyor.

Opera GX’i indirmek ve bir de kendiniz deneyimlemek isterseniz tarayıcıyı Windows ve iOS cihazlarınıza buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Kaynak: https://onedio.com/haber/opera-nin-oyunculara-ozel-gaming-internet-tarayicisi-opera-gx-nedir-iste-tum-marifetleri-1062034

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu