Sıradaki içerik:

Redmi 9İ Duyuruldu: İşte Özellikleri Ve Fiyatı!

e
sv

Online Bir Dünya, Popmundo!

avatar

Oğuzhan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hattrick.org’un yapımcısı Spelkultur i Sverige AB’nin en beğenilen oyunu olan Popmundo 2004’ten beri varılığını sürdürmeye devam ediyor.  2000’lerin başında tüm dünyada olduğu gibi Türkiyede de binlerce oyuncuyu kendine bağımlı etmiş popmundo, browser tabanlı role playing türünün en eski temsilcisi diyebiliriz. Ülkemizde hala popülaritesini koruyan dünyayı gelin birlikte inceleyelim. 

Popmundo dünya gibi bir gezegendir. Daha doğrusu dünya’nın küçük bir versiyonudur. İçerisinde gerçek dünyanın kapital şehirlerinden 49 tane şehir bulunur. Bu şehirlerin her birinin gerçek zamanla aynı ilerleyen zaman dilimleri bulunur. Aynı şekilde dünyamızda bir yıl 56 güne tekabül eder. İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya içerisinde barındırdığı Türk şehirleridir. Her oyuncu popmundo.com üzerinden kayıt yaparak bir karakter oluşturur. Bu karakterin adını, yaşını, cinsiyetini ve doğacağı şehri seçtikten sonra oyuna başlamış olursunuz. 

Görselde gördüğünüz şahıs benim popmundo karakterim. Her karakterin bu şekilde bir sayfası bulunur ve bu sayfada o karaktere dair her şeye ulaşabilirsiniz. Adı, yaşı, başarıları, müzik grubu, parası, sağlığı, ruh hali, şöhreti, sahne adı ve daha onlarcası. Özetle oyunun temel arayüzü bu sayfadan ibaret. Basit gibi dursa da tıkladığınız her butonun ardında yapılacak çok fazla şey olduğunu da düşününce oyuna alışmak bir miktar zaman alacak diyebilirim. Diğer karakterlerle ilişki kurmak istediğinizde onların sayfalarını açıp mesaj atabilir ya da direkt olarak karakterleriyle ilgilenip arkadaşlık-romantizm geliştirebilirsiniz. Belli mi olur, belki evlenip çocuk sahibi olursunuz.

Yukarıda gördüğünüz sayfa ise benim yeteneklerimi gösteren sayfadır. Dünyamızda başarılı olmanın en kolay yolu yetenek sahibi olmaktır ve yetenek sahibi olmak sandığınız kadar kolay değildir. Yapılabilecek her iş için, her kariyer seçeneği için geliştirilmesi gereken yetenek ya da yetenekler vardır. Bir yeteneği ne kadar geliştirirseniz o alanda başarılı olma ihtimaliniz de o kadar artacaktır. Yetenekler kitaplardan ve üniversitelerden öğrenilebilir ve öğrenildiklerinde 0 yıldız olarak sayfanıza eklenir. O yetenekte 5 yıldıza sahip olduğunuzda ise tam olarak ustalaştığınız söylenebilir. Bir yeteneğin 0’dan 5 yıldıza ulaşması 2 ay kadar sürebilir. Bu da dünyamızın neden uzun soluklu bir dünya olduğunun en büyük kanıtıdır. 

Oyunun temel amacının müzik kariyeri yapmak olduğunu düşününce ve ortalama bir müzik kariyeri yapabilmek için 15 farklı yeteneği 5 yıldıza geliştirmek gerektiğini de hesaba katınca bugün başlayan bir karakterin müzisyen olması için gereken sürenin epey uzun olduğunu söyleyebiliriz. Tabii bu süreyi kısaltmanın farklı yolları da var ve şayet oyuna başlarsanız bunları öğreneceğinizden şüphem yok. Yeteneklerinizi geliştirdikten sonra kendinize bir ya da birden fazla yol arkadaşı seçip bir grup ile müzik sektörüne giriyorsunuz. Rock, Modern Rock, Punk Rock, Heavy metal gibi 17 farklı müzik türü içinden size en yakın geleni seçebilir ve bu türde kariyerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Popçular sahnede moon walk yaparken, hiphopçular sahnede diss atabiliyorlar. Binlerce başarılı gruba karşı yarışacak ve sıralamaları hızla yükseltmeye uğraşacaksınız. Ve tabii bunun için de kendi şarkılarınızı bestelemelisiniz zira başkalarının şarkılarını coverlayarak çok az bir başarı elde edebilirsiniz.

Resimde gördüğünüz bir süredir üyesi olduğum caz grubunun ana sayfasıdır. İçerisinde üye olarak bana ait 5 karakter bulunan bu grup, artık başarılı olmaya hazır bir grup diyebiliriz. Sol üstte grubun başarı sırasını görebiliyorsunuz. Geçmiş konserler kısmında gördüğünüz DESTANSI ve İHTİŞAMLI konserler ise çok başarılı konserler verebildiğimin bir kanıtı. Demek ki konser biletlerim satıyor ve ben bu gruptan para kazanıyorum artık. Sağ sütundan devam edersek program sekmesini görebiliriz. Burada gruba dair her şeyin listelendiği bir programımız var. Konserler, kayıtlar, klipler, tv programları vs burada görülebilir. Bir diğer önemli bir butonsa ziyaretçi defteri butonudur. Burası da sanatçınızın hatıra defteri denilebilir. Gerçek oyuncuların grubunuz için bıraktığı notlar burada listelenir ve siz kaldırmadığınız sürece de orda kalmaya devam eder. Popülerlik kısmında grubunuzun şehir şöhretlerini, kayıt kontratı sekmesinde anlaşmalı olduğunuz yapım şirketlerini ve yapım şirketi davetiyelerini, popülerlik kısmında hangi şehirde ne kadar ünlü olduğunuzu görebilirsiniz.

Müzik kariyerinde başarılı olmak için olmazsa olmaz bir diğer şey ise şarkılardır. Her başarılı sanatçı kendi şarkısını besteler, o şarkıyı mükemmel bir şekilde kaydeder, ona klip çeker ve single ya da albümde bu şarkıyı kullanır. Her yıl belirli bir düzen içerisinde single, klip ve albüm çıkarmanız gerekir. Şarkı kaliteleriniz yükseldikçe daha kaliteli konserler verir ve sıralamalarda yükselmeye devam edersiniz. Ne kadar kaliteli konser verirseniz, o kadar çok konser bileti satarsınız ve sattığınız bilet sayısı yeni şarkılarınızın daha çok insana ulaşmasına ve o şarkıların radyo listesinde hızla yükselmesine neden olur. Şarkılarınız daha bilindik olursa, single’ınız daha çok satar ve en sonunda 30.000 den fazla kişiye bilet sattığınız stadyum konserleriniz olur. Bu noktadan sonra da Bigbang, Popopaloza, Festival gibi global yarışmalarda kendini göstermeye çalışan en iyi gruplardan biri haline gelirsiniz.  

Bütün bu uğraşın sonucunda eğer en başarılı olursanız kazanacağınız ilk ünvan Kim Kazanıyor Listesinde 1. olmaktır. Yukarıdaki liste bugünün Kim Kazanıyor Listesinin ilk 10’unu içeren listedir. Bu listede ilk 10’a girene kahverengi kupa, 5’e girene gri kupa, 3’e girene sarı kupa, 2. olana yeşil kupa ve birinci olabilene de siyah kupa verilir. Bu kupalar oldukça prestijli başarılardır ve başarılı bir grup olmanın ilk meyvesi bunlar diyebiliriz. Aldığınız bu kupaları karakter sayfanızda sergileyebilir ve müzik kariyerinde iddialı olduğunuzu arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz.

Dünyamızın ödül sistemi başarımları temsil eden rozetler üzerine kurulmuştur. Her aktiviteyi tamamladığınızda bu eylemi işaret eden bir rozet kazanırsınız. Bu rozetler tıpkı Kim Kazanıyor Listesi kupaları gibi karakter sayfanızda sergilenebilir rozetlerdir. Yukarıda gördüğünüz sayfa benim başarılarımdan birkaçını içeriyor ve gördüğünüz gibi oldukça farklı seçenekler ve başarı puanları mevcut. Zombi öldürmek, dağa tırmanmak, ormandan geçmek, Destansı konser vermek, evlenmek ve çocuk sahibi olmak gibi yüzlerce farklı başarı içerisinden siz de size uygun birkaç başarı edineceksinizdir şüphesiz. 

Tüm bunlar ve çok daha fazlası için tek yapmanız gereken Popmundo.com üzerinden emailiniz ile kayıt olmak ve karakterinizi oluşturmak. Seni de burada görmek istiyoruz!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.