Sıradaki içerik:

iPhone Tarafından Çekilmiş Dikey Sinema Formatlı Kısa Film Yayınladı

e
sv

Okullar Açılacak Mı? İşte Milli Eğitim Bakanlığı’nın Planları

avatar

Oğuzhan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) doğrulusunda oluşturulan bir duyuruda okulların açılması amacıyla gün sayan öğrencileri ilgilendiren 4 değişik senaryodan bahsedildi. Vaka sayılarının artması, birtakım tedbirlerin alınmasını mecburi kılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı okulların açılması amacıyla senaryolar hazırladı

COVID-19 salgını yüzünden hasta olan kişi sayısı yeniden tırmanışa geçti. Bilindiği üzere 31 Ağustos 2020 tarihinde açılacak olan okullar, virüs nedeni ile öğrencilerin sağlığını tehdit edebilir. MEB doğrulusunda alınan önlemler 4 adımdan oluşuyor.

İlk adım sosyal mesafenin korunması, ortak kullanım alanları ve derslikler amacıyla oturma düzenlerinin hazırlanması ve öğrenci adedinin az bulunduğu sınıfların oluşturulmasını içeriyor. Okulların bu adım yardımıyla açılması planlanıyor.

İkinci senaryoda Bilim Kurulunun kararları döneme giriyor. Bu adımda okulların yarı vakitli açılabilme olsılığı yer alıyor. Üçüncü senaryoda vaka sayılarının çok bulunduğu şehirlerde okulların açılmaması öneriliyor.

Corona virüsünün daha az bireyi etkilediği şehirlerde ise il dışı seyahat kısıtlaması uygulanabilir ve böylelikle buradaki okullar açılabilir. Okulların açılmadığı şehirlerde işlenemeyen derslerin diğer yöntemler ile işlenebilmesi sağlanacak.

Son senaryo ise sonbaharda beklenilen ikinci dalga tehlikesine karşı alınan önlemleri içeriyor. Buna göre 2020-2021 eğitim öğretim senesinde yarı vakitli ya da tamamiyle uzaktan eğitime geçilebilir. Uzaktan eğitimin uygulanabilmesi amacıyla lüzumlu olan teknolojik altyapı çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların açılması ile ilgili net bir tarih vermişti fakat tekrar de tedbirli davranıyor. Zira salgının daha ne kadar devam edeceği belli değil.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.