Gündem

Okul Kantinleri Gerçeği Gözler Önüne Serdi: 4 Öğrenciden Biri Aç! Çocuklar Simit Alamıyorlar

Bursa’nın 17 ilçesinde Eğitim-İş tarafından yapılan araştırma kapsamında, devletin eğitim kurumlarında bulunan 2 bin 167 öğretmen ve öğrencinin beslenme seviyesi alarm verdi.

Araştırmada, 13 öğrenciye 1 simit düşerken, öğrenci başına harçlık 82 kuruş miktarında! Öğrencilerin yüzde 12,5’i (8 bireyden biri) her gün tertipli olarak yumurta yiyebilirken, 4 öğrenciden 1’i ise aç.

okul kantinleri gercegi gozler onune serdi 4 ogrenciden biri ac cocuklar simit alamiyorlar 0 mZv742gL

Sözcü’nün haberine göre, Eğitim-İş Bursa Şubesi’nin okullardaki beslenme seviyesi araştırma raporunda, şöyle denildi: 

Son devirde yaşanan ağır ekonomik krizin ortaya çıkardığı hayat pahalılığı, bilhassa dar gelirli geniş bir bölümü olumsuz etkilediği, ekonomik krizin ortaya çıkardığı hayat pahalılığı, oluşan enflasyon, fiyatlardaki süratli yükselme alım gücünü düşürmüş, toplumun geniş bir bölümünün sağlıklı besine ulaşmasını da güçleştirmiştir. Türkiye’de örgün eğitimde yaklaşık 16 milyon öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerin beslenme eğitimleri sadece teoride kalmakta, okulda beslenme imkanı yaratılmadığı üzere öğrencilerin beslenme alışkanlıklarının takibi de yapılmamaktadır.

Raporda, okul kantinlerinin öğrenci başına cirosunda ise dikkat çeken kısım öğrenci başına harcama!

okul kantinleri gercegi gozler onune serdi 4 ogrenciden biri ac cocuklar simit alamiyorlar 1 ATpDEdOr

Okul kantinlerinin günlük cirosunun okuldaki toplam öğrenci sayısına bölünmesi ile elde edilen kişi başı harcama ölçüsü 82 Kuruş olurken, bir simit 3-3,5 lira düzeyinde yer alıyor.

Öğrenci başına düşen simit ölçüsü ise , okul kantinlerinde bir gün boyunca satılan toplam simit (unlu mamullerin tamamı) sayısının okuldaki toplam öğrenci sayısına oranlanması sonucunda, okullarda 13 öğrenciye 1 simit düşmekte.

Kaynak: https://onedio.com/haber/okul-kantinleri-gercegi-gozler-onune-serdi-4-ogrenciden-biri-ac-cocuklar-simit-alamiyorlar-1066266

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu