Gündem

Oğuzhan Uğur Kızılay Lideri Kerem Kınık’ın Çadır Açıklamasına Karşılık Verdi!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Murat Ağırel, Kızılay’ın Kahramanmaraş depreminin üçüncü gününde Haluk Levent’in kurucusu olduğu Ahbap’a çadır sattığını iddia etmişti ve daha sonra da  hem Ahbap hem de Haluk Levent yaptıkları açıklamalarla bu iddiayı doğrulamıştı. Kızılay Başkanı Kerem Kınık da Twitter hesabından yaptığı paylaşımla gündemi sarsan bu iddiaya yanıt vermişti. Haluk Levent’le deprem sürecinde birlikte çalışan Oğuzhan Uğur da Kerem Kınık’ın açıklamasını paylaşarak yanıt verdi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Murat Ağırel, Kızılay’ın Kahramanmaraş depremi sonrasında AHBAP’a 46 milyon TL’lik çadır satışı gerçekleştirdiğini köşe yazısında belirterek gündeme bomba gibi düşen bir iddia ortaya atmıştı.

oguzhan ugur kizilay lideri kerem kinikin cadir aciklamasina karsilik verdi 0 7NXeIzbW

Ağırel’in çok konuşulan yazısında bu ifadeler yer almıştı:

‘Depremin ilk saatlerinde İstanbul’dan Antep Nurdağı ve Kahramanmaraş’a giden biri olarak diğer kurumlar gibi Kızılay da ne yazık ki yoktu. Peki her felakette yardım için mesaj atan ve yurttaşlardan yardım isteyen Kızılay ve çadırları neden ortada yoktu? Yanıt vereyim AHBAP’a çadır satmakla meşguldüler.’

‘Biliyorsunuz, yardım kuruluşu hüviyetinden sıyrılıp holding olan Kızılay’ın çadır ve konteyner üretim tesisleri var. Bunu araştırırken bazı bilgiler öğrendim.’

‘İddiaya göre Kızılay, depremin üçüncü günü AHBAP’a 46 milyon TL tutarında çadır satışı gerçekleştirmiş. Ayrıca elindeki stokları ve gönderilecek yardımları da cemaat, tarikat vakıf ve derneklerine yönlendirdiği ileri sürüldü. ‘Olamaz’ dedim. ‘İnsanlar canı ile uğraşırken, sırf bugünler için yardım ettiğimiz kurum ticaret yapmamıştır, böylesi bir zamanda elindeki stoğu başkalarına kullandırmamıştır’ dedim.’

Daha sonra da Ahbap Derneği, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla Kızılay’ın çadır sattığı iddiaları doğrulamıştı.

oguzhan ugur kizilay lideri kerem kinikin cadir aciklamasina karsilik verdi 1 sg1wsKZn

Dernekten yapılan açıklama:

*6 Şubat 2023 günü ülkemizde yaşanan Kahramanmaraş merkezli ve toplam on ili etkileyen deprem nedeniyle depremden zarar gören vatandaşlarımızın çadır ihtiyacını karşılayabilmek için tüm ülke seferber olmuş, derneğimiz de tüm ülke çapında çadır üreten firmalar ile temasa geçmiştir.

*Ancak; depremin 10 ili etkilemesi ve yıkımın olağanüstü düzeyde olması nedeniyle ülkemizdeki tüm çadır üreticilerinin mevcut stokları vatandaşlarımızın mağduriyetlerini karşılayamamıştır. O tarihte iletişime geçtiğimiz firmalarda hemen o sabah deprem bölgesine gönderebileceğimiz çadırlar yoktu. En erken 1 hafta içinde yetiştireceklerdi.

*Arkadaşlarımız, Kızılay’ın iştirakinde olan Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş ile görüşme gerçekleştirdiler. Ellerinde 2050 adet olduğunu öğrendiğimiz çadırların sözleşmesini hemen yaptık ve ertesi sabah 2050 tane çadırı deprem bölgesine gönderdik.

*Çadırlar 2 bölgeden gelecekti. Erzincan’dan 1232 adet (8 TIR) çadır öncelikle en yakın şehirler olan Adıyaman ve Kahramanmaraş’a; Ankara’dan da  918 adet (8 TIR ) çadır Hatay’a gönderilmek üzere 10 Şubat’ta yüklendi ve aynı gece dağıtıldı.

Haluk Levent de ‘çadırları kimden satın almalıyız’ gibi bir lükse sahip olmadıklarını ve yaptıkları her işlemin ‘doğru’ olduğunu belirtmişti.

oguzhan ugur kizilay lideri kerem kinikin cadir aciklamasina karsilik verdi 2 VTbNib3y

Gündemi sarsan ve tepki çeken bu iddianın ardından da Kızılay Başkanı Kerem Kınık, sattıkları çadırların parasını çadır imal etmek ve diğer yardımlar için kullandıklarını belirterek “Ahbap ve Kızılay’ın işbirliği ahlakidir, akılcıdır, yasaldır. Aksini iddia eden ise ya meseleyi anlamamış ya da kötü niyetlidir.” dedi.

oguzhan ugur kizilay lideri kerem kinikin cadir aciklamasina karsilik verdi 3 GXwmtShJ

Depremde AHBAP’la birlikte yardım kampanyaları düzenleyen, iş birliği yapan Oğuzhan Uğur da Kınık’ın yaptığı açıklamaya sessiz kalamadı.

oguzhan ugur kizilay lideri kerem kinikin cadir aciklamasina karsilik verdi 4 dkWhVYRs

Uğur’un Kınık’ın paylaşımını alıntılayarak “Afad gibi Ahbap için de para topluyoruz dedik diye dayak yemiştik bir kesimden. Artık dövmezler sanırım.” yanıtını verdi.

oguzhan ugur kizilay lideri kerem kinikin cadir aciklamasina karsilik verdi 5 EdiPve5J

Kaynak: https://onedio.com/haber/oguzhan-ugur-kizilay-baskani-kerem-kinik-in-cadir-aciklamasina-yanit-verdi-1130873

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu