Gündem

Öğretmenlerin Türkçe-Kürtçe Tabela Önündeki El Hareketlerine Soruşturma Açıldı

‘Hoş geldiniz’ yazan tabelanın Kürtçe kısmını kapatarak ve önünde el hareketi yaparak fotoğraf çektiren öğretmenler hakkında isimli ve idari soruşturma başlatıldı. Öğretmenler ise verdikleri tabirde Kürtçe’yi kastetmediklerini ve yaklaşan tayinlere dikkat çekmek istedikleri için bu türlü bir paylaşım yaptıklarını öne sürdü.

ogretmenlerin turkce kurtce tabela onundeki el hareketlerine sorusturma acildi 0 QfuzZRpX

Birgün’den Bilal Çelik’in haberine nazaran, Erzurum’un Karayazı ilçesinde öğretmenlik yapan bir küme, Kürtçe ve Türkçe ile ‘Hoş geldiniz’ yazılan tabela önünde toplumsal medyada paylaşmak için fotoğraf çektirdi. Öğretmen kümesi, fotoğrafta Kürtçe sözlerin yer aldığı kısmı kapatarak, “Tabelanın önünde de ‘hoş geldiniz’ yazıyor ancak o kısma olan hareketimiz belli” sözlerini kullanırken; öğretmenlerin hakaret içeren el ve kol hareketleri yaptığı görüldü.

İsimli ve idari soruşturma başlatıldı

ogretmenlerin turkce kurtce tabela onundeki el hareketlerine sorusturma acildi 1 iPHS6AQQ

Öğretmenlerin bu istikametteki paylaşımı başta toplumsal medya olmak üzere ilçede de reaksiyonlara neden oldu. Yapılan paylaşım Kürtçe’ye bir hakaret olarak yorumlanırken; B.G.E, N.U, H., B.K’ye isimli ve idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Edinilen bilgilere nazaran; İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nce öğretmenlere idari soruşturma açılırken, savcılık tarafından da isimli soruşturma başlatıldı.

Kelam konusu öğretmenler, verdikleri tabirlerde, hareketin Kürtçe’ye yönelik olmadığını savundu.

ogretmenlerin turkce kurtce tabela onundeki el hareketlerine sorusturma acildi 2 gyFFsKaY

Tabelanın Kürtçe kısmını kapatarak el hareketi yapan öğretmenler, savunmalarında “Tayinlerimizin çıkma periyoduna yaklaştığımızı ve bir daha Karayazı’ya dönmeyeceğimizi vurgulamak istedik” dedi.

“Tabelanın önünde de ‘hoş geldiniz’ yazıyor ancak o kısma olan hareketimiz belli” halindeki notla reaksiyon çeken fotoğrafı toplumsal medya hesabından paylaşan öğretmenin ise AKP’ye yakınlığı ile bilinen Eğitim-Bir-Sen’in Karayazı İlçe Temsilcisi S.E.’nin eşi olduğu öne sürüldü.

Kaynak: https://onedio.com/haber/ogretmenlerin-turkce-kurtce-tabela-onundeki-el-hareketlerine-sorusturma-acildi-1065192

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu