Sıradaki içerik:

Vodafone’dan Resmi Açıklama:Vodafone Upload Hızı Arttırıldı!

e
sv

NHS, Apple-Google Koronavirüs uygulama planını reddetti

284 okunma

Sizlere daha önce Apple-Google işbirliği ile beraber koronavirüs için uygulama yapacaklarını söylemiştik. Konu NHS’ye geldi ve bu plan reddedildi. İşte detaylar;

İngiltere’nin coronavirus kişi izleme uygulaması, gizlilik ve performansla ilgili endişelere rağmen Apple ve Google tarafından önerilen modelden farklı bir model kullanacak şekilde ayarlandı.

NHS, kullanıcıları aktif ve ekranda tutmak zorunda kalmadan yazılımı iPhone’larda “yeterince iyi” yapmanın bir yolunun olduğunu söylüyor.

Bu sınırlama, diğer ülkelerdeki benzer uygulamalar için sorunlar yaratmıştı. GCHQ Ulusal Siber Güvenlik Merkezi uzmanları bu konu hakkında yorumda bulundular.

Sağlık mühendisleri dijital NHSX sözcüsü, “Mühendisler uygulamanın halk sağlığı ihtiyaçlarını karşılamak ve uygulamanın arka planda olduğu zaman, pil ömrünü aşırı etkilemeden de dahil olmak üzere iletişim olaylarının algılanmasını desteklemek için çeşitli temel zorluklarla karşılaştı” dedi.

Merkezi Eşleme

Kişi izleme uygulamaları, yakın zamanda başka birisine teşhis konulup konulmadığına bağlı olarak, insanları virüs bulaşma riski yüksek olup olmadığı konusunda otomatik olarak uyarmak için tasarlanmıştı.

Bir kullanıcı kendini virüs bulaşmış olarak kaydettirdiğinde, başkalarına karantinaya girmelerini ve / veya kendilerini test etmelerini tavsiye ederek, geçebilecekleri herkese otomatik olarak bir dizi uyarı gönderilecekti.

Diğer birçok ülkedeki yetkililer gibi, NHSX de her bir nitelikli toplantıyı takip etmek için kablosuz Bluetooth iletimlerini kullanmayı tercih etti ve uyarıların anonim olarak gönderileceğini söyledi, böylece kullanıcılar onları kimin dediğini bilmeyecek.

Bunu başarmak için “merkezi bir model” seçti – yani hangi telefonların uyarı göndereceğini belirleyen eşleştirme işlemi bir bilgisayar sunucusunda gerçekleşiyor.

Teknoloji devleri , yetkililerin veya bir hacker’ın belirli kişileri izlemek ve sosyal etkileşimlerini tanımlamak için bilgisayar sunucusu günlüklerini kullanma yeteneğini sınırladığı için çabalarının daha fazla gizlilik sağladığına inanıyorlar.

Ancak NHSX, merkezi bir sistemin Covid-19’un yayılması hakkında daha fazla bilgi vereceğine ve bu nedenle uygulamayı buna göre nasıl geliştireceğine inanıyor.

BBC’ye verdiği röportaj’da, epidemiyologlardan biri olan Prof Christophe Fraser, “Avantajlardan biri, bilimsel kanıtlar biriktikçe sistemi denetlemenin ve daha hızlı adapte etmenin daha kolay olmasıdır.” Dedi.

“Temel amaç, enfekte olma riski en yüksek olan kişilere değil, çok daha düşük riskli kişilere bildirimde bulunmaktır. Siz bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

BBC

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.