Kripto Para

NFT ve Yasal Süreç, Düzenleme Yolda mı?

Blockchain teknolojisiyle ön plana çıkan NFT, süratli bir benimsenme yaşarken hukuksal süreçlerin işleyişini de tetikledi.

Teknoloji geliştikçe yeni gelişmeler ve yeni teşebbüsler ortaya çıkıyor. Bitcoin liderliğinde başlayan kripto para akımı ve blockchain teknolojisi, yıllar geçtikçe farklı dallara de kapı araladı. Metaverse ve NFT, bu kesimlerin en popülerleri oldu. NFT, klasik sanatı dijital ortamla buluşturduğu için ağır ilgi gördü. Süratle benimsenen NFT’ler, hukukî boyutları ve düzenlemeleri de merak ettirdi.

NFT ve Tüzel Boyut

BTCHaber’den Sena Karakılıç’ın yaptığı özel haber, süratle gelişen ve kullanımı artan NFT’lerin hukukî süreçlerini ele aldı.

BTCHaber‘e nazaran, NFT’ler özelinde halihazırda farklı bir düzenleme oluşturulmadığı için, telif hakkı ve ferdî haklar üzere hususlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Yapıtları Kanunu (FSEK) kapsamında inceleniyor.

FSEK kapsamında, eser sahiplerinin telif haklarını korumak yahut elde etmek hedefiyle başvurabileceği yasal hakları ise üçe ayrılıyor. Bunlar, manevi haklar, mali haklar ve yargılamaya ait haklar olarak bedellendiriliyor.

Bu bahis hakkında uzmanların görüşlerini alan BTCHaber, Avukat Havva Yıldız, Avukat Keyifli Yıldırım Köse ve Avukat Tuğsan Yılmaz ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.

NFT Gelişiminin Art Yüzü: Hukuk Süreçleri

NFT tarafındaki popülarite ve benimsenme günden güne artıyor. Beşerler, birbirinden farklı ve ilgi cazip koleksiyonları kendilerine ilişkin blockchain imzasıyla almaya başladı.

NFT’lerin mülkiyet hakkı ve telif üzere hususlar hakkında açıklama yapan Avukat Havva Yıldız, şunları söyledi;

“Halihazırda dünya genelinde ve ülkemizde doğan uyuşmazlıklar incelendiğinde NFT’lerin eşya hukuku, sermaye piyasası hukuku, fikri mülkiyet hukuku üzere farklı alanlar bakımından değerlendirildiğini görmekteyiz. Bu kapsamda İngiliz, Çin ve Singapur Mahkemeleri tarafından verilen, NFT’lerin “mülkiyet hakkı kapsamına dahil varlıklar” sayılabileceği sonucunu doğuran kararlar mahkemelerin temel hukuk kuralları çerçevesinde ilerleyerek NFT’lere ait durumlara yorumlar getirdiğini bizlere göstermiştir”

Ayrıca mahkemeler, NFT’lerin halihazırdaki düzenlemeler ve yasalar kapsamında açıkça korunacağını belirtti. Bu durum, NFT hak sahiplerine de itimat veriyor.

NFT’lerin hak ihlalleri de hukukî süreçlerin odak noktasında yer aldı. Av. Memnun Yıldırım Köse, gelişen NFT eserlerinin çok fazla hak ihlaline maruz kaldığının altını çizdi. Köse, NFT oluşturma ve geliştirme haklarının dijital yapıtın yaratıcısına ilişkin olması gerektiğini savundu.

NFT Düzenlemeleri ve Dava Boyutu

nft ve yasal surec duzenleme yolda mi 0 eyKIW3X8

Genel olarak dijital varlıkların bir düzenleme ve kontrol gereksinimi olduğu sık sık konuşuluyor. Bilhassa son vakitlerde yaşanan kripto olayları da bu düzenleme tartışmalarını körüklemiş oldu.

NFT’lerin kıymetlendirilmesi ve düzenlenmesi merak konusu oldu. Bu kapsamda Avukat Tuğsan Yılmaz, NFT’lerin teklik ve özgünlük kavramları içermesi sebebiyle öteki dijital varlık eserlerinden farklı kategoride incelenmesi gerektiğini lisana getirdi.

Ayrıca Yılmaz, Türkiye’nin hukuk sisteminde yer alan Fikir ve Sanat Yapıtları Kanunu ve mevzuat uyarınca sıkıntıların tahlili için yasal süreçlerin takip edilmesi gerektiğini aktardı.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Yılmaz, şunları söyledi;

“NFT’lerin Fikir ve Sanat Yapıtları Kanunu(FSEK) 1/B. hususun eser tarifini karşılaması durumunda hukuken muhafaza altında olduğunu kabul etmek mümkündür. Bu unsurda eser kavramı “sahibinin hususiyetini taşıyan ve ilim ve edebiyat, musiki, hoş sanatlar yahut sinema yapıtları olarak sayılan her nevi fikir ve sanat mahsulleri” olarak tanımlanmıştır”

Av. Havva Yıldız da bu mevzuda düzenlemelere olan gereksinimin masada yer aldığını lisana getirdi. Yıldız, NFT eserlerinin tüzel durumuna ait besbelli bir yaklaşım olmadığını aktardı.

Türkiye’de şimdi NFT’ler ile ilgili uyuşmazlıklar mahkeme boyutuna gelmedi. Lakin Cem Karaca‘nın portresinin murislerinden müsaade alınmadan NFT’ye çevrilmesi dava sürecine dönüştü.

Cem Karaca’ya ilişkin portrenin NFT’ye dönüştürülmesi ve OpenSea aracılığıyla satışa sunulması, sanatkarın murisleri tarafından dava edildi. Mahkeme, platformdaki NFT’lerin satışının engellenmesine karar verdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Av. Keyifli Yıldırım Köse, şunları söyledi;

Devam etmekte olan bu uyuşmazlığın, NFT’lerle ilgili Türkiye’de verilmiş birinci mahkeme kararı olmasının yanı sıra NFT’lerin ihtiyati önlem kararlarına mevzu olabildiği konusunu da açıkça gösterdi

Kaynak: https://www.coinkolik.com/nft-ve-yasal-surec-duzenleme-yolda-mi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu